Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

media

Śmiałe projekty HBO Polska

Pod koniec października stacja HBO rozpocznie emisję kolejnego sezonu „Bez tajemnic”. Od 17 września ruszyły także zdjęcia do drugiego serialu polskiej filii tej stacji pt. „Wataha”. W planach jest też historyczny serial o Jagiellonach, który miałby dorównać „Rzymowi” czy „Rodzinie Borgiów”.

Zdjęcia do „Bez tajemnic” rozpoczęły się w czerwcu 2013 roku. Będzie to już trzeci sezon serialu – stworzonego samodzielnie przez HBO Polska (choć był inspirowany izraelskim „Be-tipul” oraz amerykańskim „In Treatment”). Głównym bohaterem jest psychoterapeuta Andrzej Wolski (w tej roli Jerzy Radziwiłłowicz). Serial skupia się przede wszystkim na rozmowie psychologa z pacjentami, dlatego niewiele w nim akcji, ruchu czy zmian scenografii. Zainteresowanie odbiorcy trzeba więc utrzymać w inny sposób: poprzez głębokie, przemyślane dialogi, ciekawe i dramatyczne historie pacjentów oraz wyraziste postaci. Dlatego właśnie producenci zaangażowali do produkcji trzeciego sezonu wielu wybitnych reżyserów i aktorów.

bez tajemnicfot. materiały prasowe


Najbardziej obiecująco zapowiadają się rozmowy Andrzeja z jego nowym superwizorem, Tomaszem, którego zagra Maciej Stuhr. W poprzednich sezonach superwizorką była Barbara (Krystyna Janda) przyjaciółka Wolskiego z dawnych lat. W rozmowach z nią to Andrzej stawał się pacjentem i próbował rozwiązywać problemy z samym sobą. Jego rozmowy z Tomaszem będą zapewne równie interesujące, zwłaszcza że wyreżyseruje je Agnieszka Holland z Kasią Adamik. W serialu pojawi się także Piotr Głowacki jako ksiądz Konrad, przechodzący kryzys wiary oraz nie mogący sobie poradzić z poczuciem winy i depresją. Rozmowy księdza z psychoterapeutą (pełniącym funkcję świeckiego spowiednika) w reżyserii Bartka Konopki zapowiadają się niezwykle obiecująco.

Inną pacjentką Andrzeja będzie Małgorzata (w tej roli Magdalena Popławska) trzydziestoletnia mężatka z problemami emocjonalnymi, wahaniami nastrojów i skłonnością do zdrad. Wątek ten wyreżyseruje Marek Lechki. Z kolei Stanisława Celińska wcieli się w rolę Janiny, emerytki z małego miasta, która nie może odnaleźć się w Warszawie. Na terapie przyprowadziła ją córka (w tej roli Kinga Preis) z którą Janina ma dość trudne i skomplikowane relacje. Tę historię reżyserować będzie Agnieszka Glińska. W serialu wystąpi również debiutant Adrian Zaremba, który zagra jako 17-letni Jeremi, nieakceptujący siebie, z nadpobudliwością i problemami w szkole. Ten wątek reżyserować będzie Wojtek Smarzowski.

Trzeci sezon składać się będzie z 35 odcinków po około 20 minut, emitowanych od poniedziałku do piątku w HBO. Każdy dzień tygodnia poświęcony będzie innemu pacjentowi. Autorami zdjęć są Krzysztof Ptak i Arkadiusz Tomiak a producentem odpowiedzialnym – Telemark.

Zachęcona sukcesem poprzednich sezonów „Bez tajemnic” polska filia HBO rozpoczęła także kręcenie nowego serialu. „Wataha” opowiadać będzie o przygodach strażników granicznych w Bieszczadach, zwalczających m.in. przemyt ludzi i narkotyków. Reżyserami serialu będą Michał Gazda i Marek Lechki. W rolach głównych wystąpią Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Magdalena Popławska, Aleksandra Popławska, Andrzej Zieliński i Marian Dziędziel. Producentem wykonawczym będzie ATM Grupa.

Na początku września tygodnik „Polityka” poinformował, że HBO Polska planuje także stworzyć serial historyczny o dynastii Jagiellonów. W grudniu zeszłego roku pisał o tym także „Newsweek”. Z kolei grupa Hatak poinformowała, że za scenariusze do planowanego serialu wzięli się autorzy ze Szwecji. Jak stwierdził producent Michał Kwieciński: Prace trwają, zacięcie jest, ale na razie po prostu brakuje scenariuszy.

Na razie nie jest w ogóle pewne czy serial w ogóle powstanie i na ile będzie przypominał amerykańskie produkcje takie jak „Rzym” „Rodzina Borgiów” czy „Dynastia Tudorów”, które okazały się światowymi hitami.