Śmiałe projekty HBO Polska

Pod koniec października stacja HBO rozpocznie emisję kolejnego sezonu „Bez tajemnic”. Od 17 września ruszyły także zdjęcia do drugiego serialu polskiej filii tej stacji pt. „Wataha”. W planach jest też historyczny serial o Jagiellonach, który miałby dorównać „Rzymowi” czy „Rodzinie Borgiów”.

Zdjęcia do „Bez tajemnic” rozpoczęły się w czerwcu 2013 roku. Będzie to już trzeci sezon serialu – stworzonego samodzielnie przez HBO Polska (choć był inspirowany izraelskim „Be-tipul” oraz amerykańskim „In Treatment”). Głównym bohaterem jest psychoterapeuta Andrzej Wolski (w tej roli Jerzy Radziwiłłowicz). Serial skupia się przede wszystkim na rozmowie psychologa z pacjentami, dlatego niewiele w nim akcji, ruchu czy zmian scenografii. Zainteresowanie odbiorcy trzeba więc utrzymać w inny sposób: poprzez głębokie, przemyślane dialogi, ciekawe i dramatyczne historie pacjentów oraz wyraziste postaci. Dlatego właśnie producenci zaangażowali do produkcji trzeciego sezonu wielu wybitnych reżyserów i aktorów.

bez tajemnicfot. materiały prasowe


Najbardziej obiecująco zapowiadają się rozmowy Andrzeja z jego nowym superwizorem, Tomaszem, którego zagra Maciej Stuhr. W poprzednich sezonach superwizorką była Barbara (Krystyna Janda) przyjaciółka Wolskiego z dawnych lat. W rozmowach z nią to Andrzej stawał się pacjentem i próbował rozwiązywać problemy z samym sobą. Jego rozmowy z Tomaszem będą zapewne równie interesujące, zwłaszcza że wyreżyseruje je Agnieszka Holland z Kasią Adamik. W serialu pojawi się także Piotr Głowacki jako ksiądz Konrad, przechodzący kryzys wiary oraz nie mogący sobie poradzić z poczuciem winy i depresją. Rozmowy księdza z psychoterapeutą (pełniącym funkcję świeckiego spowiednika) w reżyserii Bartka Konopki zapowiadają się niezwykle obiecująco.

Inną pacjentką Andrzeja będzie Małgorzata (w tej roli Magdalena Popławska) trzydziestoletnia mężatka z problemami emocjonalnymi, wahaniami nastrojów i skłonnością do zdrad. Wątek ten wyreżyseruje Marek Lechki. Z kolei Stanisława Celińska wcieli się w rolę Janiny, emerytki z małego miasta, która nie może odnaleźć się w Warszawie. Na terapie przyprowadziła ją córka (w tej roli Kinga Preis) z którą Janina ma dość trudne i skomplikowane relacje. Tę historię reżyserować będzie Agnieszka Glińska. W serialu wystąpi również debiutant Adrian Zaremba, który zagra jako 17-letni Jeremi, nieakceptujący siebie, z nadpobudliwością i problemami w szkole. Ten wątek reżyserować będzie Wojtek Smarzowski.

Trzeci sezon składać się będzie z 35 odcinków po około 20 minut, emitowanych od poniedziałku do piątku w HBO. Każdy dzień tygodnia poświęcony będzie innemu pacjentowi. Autorami zdjęć są Krzysztof Ptak i Arkadiusz Tomiak a producentem odpowiedzialnym – Telemark.

Zachęcona sukcesem poprzednich sezonów „Bez tajemnic” polska filia HBO rozpoczęła także kręcenie nowego serialu. „Wataha” opowiadać będzie o przygodach strażników granicznych w Bieszczadach, zwalczających m.in. przemyt ludzi i narkotyków. Reżyserami serialu będą Michał Gazda i Marek Lechki. W rolach głównych wystąpią Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Magdalena Popławska, Aleksandra Popławska, Andrzej Zieliński i Marian Dziędziel. Producentem wykonawczym będzie ATM Grupa.

Na początku września tygodnik „Polityka” poinformował, że HBO Polska planuje także stworzyć serial historyczny o dynastii Jagiellonów. W grudniu zeszłego roku pisał o tym także „Newsweek”. Z kolei grupa Hatak poinformowała, że za scenariusze do planowanego serialu wzięli się autorzy ze Szwecji. Jak stwierdził producent Michał Kwieciński: Prace trwają, zacięcie jest, ale na razie po prostu brakuje scenariuszy.

Na razie nie jest w ogóle pewne czy serial w ogóle powstanie i na ile będzie przypominał amerykańskie produkcje takie jak „Rzym” „Rodzina Borgiów” czy „Dynastia Tudorów”, które okazały się światowymi hitami.