Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

książkaKULTURA

Stolica dobrej literatury

Jak co roku o tej porze w Warszawie do głosu dochodzą mole książkowe. Każdy może zaproponować książkę, która podbiła jego serce, by brała udział w walce o tytuł  Nagroda Literacka m.st. Warszawy.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy przyznawana jest w pięciu kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca, młodzieżowa oraz książki o tematyce varsavianistycznej. Do 31 stycznia kandydatów do nagrody mogą zgłaszać czytelnicy przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie albo wysłać pocztą tradycyjną.

Zgłaszane książki muszą być wydane w 2018 r.

Nominowane nazwiska poznamy w kwietniu, a na uroczystej gali w czerwcu ogłoszeni zostaną zwycięzcy każdej z kategorii. Jury, złożone ze znawców literatury i publicystów, wybierze zwycięskich autorów. Dodatkowym wyróżnieniem jest tytuł Warszawskiego Twórcy przyznany wybranemu pisarzowi za całokształt twórczości. Miasto Stołeczne Warszawa nagrodzi autorów wyróżnionych książek honorarium od 5 do 100 tys. zł.

Korzenie konkursu sięgają czasów przedwojennych. Już wtedy była to bardzo znacząca nagroda, którą otrzymali m.in. Leopold Staff, Tadeusz Boy-Żeleński i Maria Kuncewiczowa. Wydarzenie wznowiono po latach przerwy w 2008 r. i jest jednym z większych wydarzeń literackich roku.