Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

media

Słowianie na Eurowizji

TVP potwierdziła, że w tegorocznym konkursie Eurowizji, który odbędzie się w Kopenhadze, w dniach 6-10 maja, Polskę reprezentować będzie producent muzyczny Donatan i wokalistka Cleo z internetowym przebojem „My Słowianie”.

 

eurovision2014dobre

Werdyktem profesjonalnego jury TVP, to utwór „My Słowianie” będzie reprezentować Polskę w maju w Kopenhadze – w 59 Konkursie Piosenki Eurowizji. Konkurs składa się z dwóch półfinałów i finału. Polscy reprezentanci wystąpią podczas drugiego półfinału (8 maja 2014). TVP rozważa wyemitowanie wszystkich trzech koncertów Eurowizji.

Donatan od dwunastu lat jest producentem muzyki. Związany jest głównie z hip hopem. Jego współpraca z Joanną „Cleo” Klepko, zaowocowała utworem „My Słowianie”. Teledysk do tego utworu stał się niezwykle popularny, o czym świadczy 38 milionów wyswietleń w serwisie YouTube.

Wideoklip, oprócz swej popularności, jest również kontrowersyjny – portal Fronda.pl i niektóre inne media katolickie sugerują, że za niewinną ludowością teledysku kryje się propagowanie rodzimowierstwa i przypomina, że kultywowanie „narodowego” pogaństwa w przeszłości doprowadziło do narodzin nazizmu. Innym argumentem krytykantów teledysku i tekstu Donatana jest sposób przedstawiania kobiet, okreslany jako płytki, przedmiotowy i nazbyt seksualny.

 

Najlepiej na Eurowizji zaprezentowała się Edyta Górniak w 1994 roku, gdy Polska debiutowała w konkursie. Wokalistka zajęła wtedy drugie miejsce. Kolejnym polskim wykonawcom nie udało się powtórzyć tak dobrego wyniku. Przez dwa lata TVP nie wysyłało na Eurowizję żadnego reprezentanta, co tłumaczono skupieniem się na wydarzeniach sportowych – Euro 2012 i Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.