sylvia-plath

Szklany Klosz

Klasyczna, szokująca i wiecznie aktualna powieść “Szklany Klosz” to podróż do mrocznych i przerażających zakamarków ludzkiej psychiki, została wydana w styczniu 1963r. Miesiąc później autorka popełniła samobójstwo.  

Akcja powieści rozgrywa się w latach 50-tych XX w. kiedy młoda Esther Greenwood wyjeżdża do Nowego Jorku na miesięczny staż w redakcji miesięcznika dla dziewcząt. To właśnie tam zaczyna się zmagać z presją oczekiwań społecznych wśród dziewcząt. Odkrywa, że dobre oceny w szkole tutaj nie mają znaczenia. Z czasem zaczyna odczuwać coraz silniejsze objawy depresji. Gdy nadszedł czas powrotu do domu rodzinnego, gdzie czekała na nią matka, bohaterka zupełnie zatraciła się w chorobie.  

Plath poprzez tą powieść próbuje nam pokazać jak trudne jest odnalezienie swojego miejsca w świecie i poprzez próby sprostania zawyżonym oczekiwaniom społeczeństwa. “Szklany klosz” porusza wiele istotnych tematów takich jak depresja, tożsamość, płeć i oczekiwania skierowane wobec kobiet w połączeniu z poczuciem izolacji i alienacji, które towarzyszą Esther, prowadzą ją na drogę poczucia bezsensu życiowego i kryzysu psychicznego. Z pewnością jest to powieść dla osób z mocnymi nerwami.  

Autorka przeplata opisy rzeczywistości wraz z głębokimi rozważaniami, co pozwala czytelnikowi na zrozumienie skomplikowanej psychologii bohaterki. Jej styl jest zarazem liryczny i surowy, opisuje zarówno radosne chwile jak i te pełne mroku. Plath potrafi sprawić, że emocje bohaterki są niemal namacalne poprzez metaforyczność i obrazowość jaką się posługuje. 

Esther jest postacią bardzo złożoną, jej wewnętrzna walka z myślami i wiele dylematów które ją dotykają czynią ją niezwykle autentyczną. Doreen jej przyjaciółka, Buddy Willard czy postać matki pełnią istotną rolę w jej życiu, nadają kontekstu konkretnym wydarzeniom na jej drodze i. przyczyniają się do intensywnych rozmyśla bohaterki, które prowadzą ją donikąd.  

“Szklany klosz” to powieść, która ukazuje nie tylko ból i cierpienie, ale także pogoń w poszukiwaniu sensu i wolności. Dzieło jest bardzo osobiste i uniwersalne, które dotyka również dzisiejszych problemów. Zmusza do refleksji nad własną tożsamością. Powieść Plath zostaje klasykiem, który z pewnością warto przeczytać. 

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Agencja Napo uczy
Do 20 października można się jeszcze zapisywać do Akademii fotoreportażu...
Mike Brodie: W drodze
Spakował aparat do plecaka i na gapę wskoczył do pociągu...
Kolejna wojna „Wprost" z „Newsweekiem"

Ciag dalszy zażartych bojów między dwoma tygodnikami. Tym razem poszło...

Życie na instagramie
Instagram jest aplikacją skierowaną do fanów fotografii, ale nie tej...