Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

książkaKULTURARecenzje

Szklany Klosz

Klasyczna, szokująca i wiecznie aktualna powieść “Szklany Klosz” to podróż do mrocznych i przerażających zakamarków ludzkiej psychiki, została wydana w styczniu 1963r. Miesiąc później autorka popełniła samobójstwo.  

Akcja powieści rozgrywa się w latach 50-tych XX w. kiedy młoda Esther Greenwood wyjeżdża do Nowego Jorku na miesięczny staż w redakcji miesięcznika dla dziewcząt. To właśnie tam zaczyna się zmagać z presją oczekiwań społecznych wśród dziewcząt. Odkrywa, że dobre oceny w szkole tutaj nie mają znaczenia. Z czasem zaczyna odczuwać coraz silniejsze objawy depresji. Gdy nadszedł czas powrotu do domu rodzinnego, gdzie czekała na nią matka, bohaterka zupełnie zatraciła się w chorobie.  

Plath poprzez tą powieść próbuje nam pokazać jak trudne jest odnalezienie swojego miejsca w świecie i poprzez próby sprostania zawyżonym oczekiwaniom społeczeństwa. “Szklany klosz” porusza wiele istotnych tematów takich jak depresja, tożsamość, płeć i oczekiwania skierowane wobec kobiet w połączeniu z poczuciem izolacji i alienacji, które towarzyszą Esther, prowadzą ją na drogę poczucia bezsensu życiowego i kryzysu psychicznego. Z pewnością jest to powieść dla osób z mocnymi nerwami.  

Autorka przeplata opisy rzeczywistości wraz z głębokimi rozważaniami, co pozwala czytelnikowi na zrozumienie skomplikowanej psychologii bohaterki. Jej styl jest zarazem liryczny i surowy, opisuje zarówno radosne chwile jak i te pełne mroku. Plath potrafi sprawić, że emocje bohaterki są niemal namacalne poprzez metaforyczność i obrazowość jaką się posługuje. 

Esther jest postacią bardzo złożoną, jej wewnętrzna walka z myślami i wiele dylematów które ją dotykają czynią ją niezwykle autentyczną. Doreen jej przyjaciółka, Buddy Willard czy postać matki pełnią istotną rolę w jej życiu, nadają kontekstu konkretnym wydarzeniom na jej drodze i. przyczyniają się do intensywnych rozmyśla bohaterki, które prowadzą ją donikąd.  

“Szklany klosz” to powieść, która ukazuje nie tylko ból i cierpienie, ale także pogoń w poszukiwaniu sensu i wolności. Dzieło jest bardzo osobiste i uniwersalne, które dotyka również dzisiejszych problemów. Zmusza do refleksji nad własną tożsamością. Powieść Plath zostaje klasykiem, który z pewnością warto przeczytać.