Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

media

Serialowe nowości lutego

W połowie lutego platforma Netflix udostępni drugi sezon serialu „House of Cards”, który w ubiegłym roku wszedł przebojem do sieci, zdobywając miliony fanów i liczne nagrody. Pod koniec miesiąca powrócą natomiast „Wikingowie” – serial stworzony przez stację History.

house-of-cards.jpgKevin Spacey jako Frank Underwood (źródło: materiały prasowe)

 

„House of Cards” opowiada o ambitnym amerykańskim kongresmenie, Francisie Underwoodzie, który aby zdobyć stanowisko wiceprezydenta, nie zawaha się przed niczym. Kłamstwa, zastraszenie, przekupstwo, manipulowanie prasą, a nawet morderstwo – to jego normalne metody w drodze na szczyty władzy. Frank nie znosi sprzeciwu, ani nielojalności – sam jednak nie podporządkowuje się nikomu, nie może też uchodzić za wzór wiernego przyjaciela i męża. W drugim sezonie czeka go jednak ciężka przeprawa, gdyż na trop jego intryg wpadła grupa dziennikarzy śledczych.

Odtwórcą głównej roli jest Kevin Spacey i trzeba przyznać, że zagrał ją świetnie. Na wyróżnienie zasługuje także Robin Wright, wcielająca się w żonę Francisa, która za tę role została nagrodzona Złotym Globem. Serial zdobył też nagrody Emmy m.in. za najlepszą reżyserię w serialu dramatycznym (dla Davida Finchera) oraz najlepszy dobór aktorów w serialu dramatycznym. Oglądalność „House of Cards” jest porównywalna z tą jaką osiągnęła „Gra o Tron”.

house-of-cards-.jpgRobin Wright jako Claire Underwood (źródło: materiały prasowe)

 

To pierwszy tak popularny serial, którego producentem nie jest żadna stacja telewizyjna, lecz internetowa platforma netflix.com. 14 lutego udostępni ona (oczywiście odpłatnie) cały drugi sezon „House of Card”. Można więc będzie obejrzeć od razu wszystkie 13 odcinków, bez konieczności czekania tydzień na następny epizod. Serial wzorowany jest na brytyjskim miniserialu BBC z 1990 roku o tym samym tytule.

Z kolei 27 lutego pojawi się premierowy odcinek drugiego sezonu „Wikingów”, których producentem jest History Channel. Jak sama nazwa wskazuje, serial opowiada o skandynawskich najeźdźcach, którzy swego czasu siali postrach w całej Europie, a być może dotarli nawet do Ameryki. Głównym bohaterem jest Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel) odważny żeglarz i wojownik, który nie wahał podjąć się ryzykownej wyprawy na Zachód, aby odkryć nowe, bogate ziemie. Postać ta zaczerpnięta jest ze starej, nordyckiej legendy. Choć „Wikingowie” nie zdobyli ani tylu widzów, ani tak prestiżowych nagród co „House of Cards”, są całkiem ciekawym i przyjemnym do oglądania serialem.

wikingowie-3.jpgRagnar Lothbrok (Travis Fimmel) na czele grupy wikingów (źródło: materiały prasowe)

 

To jednak nie jedyna w tym miesiącu premiera serialu na History Channel. 9 lutego zaczęła się emisja dokumentalnego serialu „Polscy bohaterowie wojenni” opowiadającego – jak sama nazwa wskazuje – o Polakach, którzy dokonali heroicznych czynów podczas II wojny światowej. Serial składa się z 5 odcinków, opowiadających m.in. o Witoldzie Pileckim, Krystynie Skarbek czy organizacji „Żegota”. Będzie emitowany aż w 40 krajach, co przyczyni się do propagowania wiedzy o Polsce i jej bohaterach zagranicą.