Pamiętnikowy poradnik, czyli „Fotografuj sercem”

Fotografia w ostatnich latach przybrała na popularności. Na bilboardach, ulotkach, ubraniach, witrynach sklepowych, salonach fryzjerskich, opakowaniach pampersów, w książkach, czasopismach, galeriach, pubach, szkołach i klubach, a na niewyczerpanym źródle napływających informacji, jakim jest internet, kończąc. Wszędzie tam spotykamy się ze zdjęciami. Ich fala zalewa nas zewsząd, a mimo to część z nich sprawia, że stajemy w miejscu, zwalniamy tempa bądź powstrzymujemy odruch cosekundowego kliknięcia myszki. Dlaczego tak się dzieje? Co wyróżnia je spośród miliona innych? Na te pytania, jak i na wiele podobnych, odpowiedzieć sobie można czytając książkę „Fotografuj sercem” wydaną przez Galaktykę

 

Dziesięć autorek, współtworzących blog Shutter Sisters, przedstawia dziesięć tematów oraz dziesięć sposobów ich zobrazowania. Publikacja dzieli się na dziesięć tematycznych działów, w które wprowadza każda z kobiet. Kolejno są to: horyzonty, portrety, przyroda, przestrzeń, dzieciństwo, cisza, dokument, zwierzaki, stół i bliskość. Składają się z podrozdziałów (wstępu, ujęcia tematu, perspektywy, kompozycji, światła, detali, edycji), w których mieszczą się liczne fotografie wzbogacone historią, osobistą refleksją, poradą i niekiedy użytymi parametrami. Całość ma spójny i przejrzysty charakter.

 

okładka okładka „Fotografuj sercem”

 

Zdaniem autorek we wszystkim można dostrzec coś wartego uchwycenia przez aparat. Zwracają uwagę nie tylko na sam obiekt, ale i na warunki, w jakich go zastały. Pora dnia, roku, charakterystyczne dla nich cechy: padające światło, cienie. To wszystko tworzy nastrój, atmosferę zdjęcia. Decyduje o jego niepowtarzalności. Każdy detal, okruch codzienności kryje w sobie coś, co potrafi zachwycić. „Bądź świadomy otoczenia. Czy jest tłoczno i głośno, czy raczej pusto? Spójrz na różne elementy sceny i zastanów się, jak je odbierasz. Każda rzecz może nieść jakieś przesłanie.” – radzi jedna z autorek. Bez względu na to, czy fotografujemy zwierzęta, ludzi czy naturę, zamykamy w kadrze nie tylko obraz, ale i znaczenie, jakie mu przypisujemy. W fotografii w odróżnieniu od filmu, można wykorzystać jednorazowo tylko jedną klatkę na uchwycenie tego, co nas w danej chwili porusza. Subiektywne wyrażenie emocji, które dzięki zawarciu w obrazie, uchroni wspomnienie przed stopniowym wyblaknięciem zachodzącym w czasie oraz umożliwi odbiorcy syntonię z nadawcą.

 

Po przeczytaniu książki odniosłam wrażenie, jakby była ona pamiętnikiem bogatym w zdjęcia. Być może wynika to z bardzo intymnych „zwierzeń”, co nie wszystkim może przypaść do gustu. Mnie osobiście tak intymna forma przekazu inspiruję, dlatego polecam wszystkim i zachęcam do przeczytania. Jak powiedział mój wykładowca psychometrii „Świat jest realny, a nie idealny.” Nie czekajmy, więc na warunki, w jakich chętnie zastalibyśmy jakiś obiekt. Przyjrzyjmy się rzeczywistym, bieżącym, i zgodnie z radą autorek książki, spróbujmy uchwycić obraz tak, by ukazać w nim wrażenia, jakie na nas wywarł.

 
„Fotografuj sercem”
Autorki: Tracey Clark, Andrea Scher, Kate Inglis, Sarah- Ji, Maile Wilson, Irene Nam, Stephanie C. Roberts, Paige Balcer, Karen Walrond, Jen Lemen
Wydawnicto: Galaktyka
Liczba stron: 176
Format: 235 x 255
Oprawa: miękka

 

 

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Nie do powiedzenia

Zrobił masę znakomitych zdjęć. Gdy przyszłam do niego, by przeprowadzić...

Stare-nowe wersje Kulki
Najpierw była trasa "Bye, Rabbit", podczas której Gaba Kulka wraz...
Almanach fotografii
Ogromne zainteresowanie fotografią, jakie ma miejsce w ostatnim stuleciu, sprawiło,...
Fantastyczna czwórka, czyli sposoby na plagiat
Nowy rok akademicki będzie dla wielu studentów czasem pisania prac...