Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURAmedia

Starcie Królów – w kwietniu w HBO

Już w kwietniu rozpocznie się drugi sezon serialu, który przez wielu został uznany za najlepszy serial zeszłego roku. Dbałość o szczegóły, rozmach oraz świetnie zbudowany klimat opowieści fantasy – to sprawia, że „Gra o Tron” bije rekordy oglądalności 


gra o tronKrólestwo pogrążone jest w chaosie. Po śmierci króla Roberta, przywódcy największych rodów rozpoczęli bezwzględną wojnę o władzę. Każdy z nich samozwańczo ogłasza się władcą, wymuszając posłuch złotem lub żelazem. Na domiar złego, na północy coraz częściej pojawiają się plemiona dzikich oraz tajemnicze demony, zwane Innymi, a za morzem, księżniczka z obalonej niedawno dynastii zbiera siły w celu odzyskania Tronu. Tak mniej więcej rysuje się sytuacja w Westeros – krainie, w której toczy się akcja – pod koniec pierwszego sezonu.

 

„Gra o Tron” to serialowa adaptacja epickiej sagi Georga R. R. Martina „Pieśni Lodu i Ognia”. Nadchodzący sezon wzorowany będzie na tomie drugim pt.: „Starcie Królów”. Wysoki budżet, forma odcinkowa, oraz udział pisarza przy produkcji zapewniły rzadko spotykaną w adaptacjach wierność oryginałowi. Świat stworzony przez Martina, a przeniesiony na ekrany przez Davida Benioffa i Dana Weissa jest niezwykle podobny do średniowiecznej Europy. Brak tu magii i fantastycznych ras jak elfy czy kranosnoludy. Występują natomiast nieistniejące w rzeczywistości zwierzęta, oraz wspomniane już demony. Ważna różnica dotyczy też klimatu – w Westeros pory roku potrafią trwać po kilka lat lub nawet dziesięcioleci.

 

Serial obfituje w sceny walki i seksu, a fabuła pełna jest zawiłych intryg i niespodziewanych zwrotów akcji. Cechy te w połączeniu z barwnością kostiumów i scenografii oraz świetną kreacją bohaterów, sprawiły że serial nie tylko spodobał się widzom, ale został obsypany nagrodami. Na wyróżnienie za grę aktorską zasługują szczególnie: Emilia Clarke, Peter Dinklage oraz Sean Bean (znany m.in. z roli Boromira we „Władcy Pierścieni”). Niestety ten ostatni nie pojawi się w drugim sezonie.

 

Od 9 marca w sklepach będzie można kupić pierwszy sezon na DVD i Blu-ray. Oprócz dziesięciu odcinków serialu na płytach znajdą się liczne dodatki przedstawiające kulisy produkcji oraz tajemnice świata G. R. R. Martina. Premiera drugiego sezonu zapowiedziana jest w USA na 1 kwietnia. Polska premiera nastąpi dzień później o 22:00 na HBO.