KULTURAPolecamyPolskaSztuki wizualneUW

Wystawa „Beksiński Nieznany” w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego

W ramach cyklu Artyści w bibliotece, w BUW-ie zostaną wystawione prace Zdzisława Beksińskiego. Od 20 marca do 9 kwietnia będzie można obejrzeć fotografie, fotomontaże oraz grafiki komputerowe artysty.

Za sprawą książek (m.in. Beksińscy. Portret podwójny) i filmów (m.in. Ostatnia Rodzina) poświęconych artyście, Zdzisław Beksiński, wraz z jego twórczością, jest szeroko rozpoznawany. Najbardziej znanymi obrazami są te, które powstały w pierwszym okresie fantastycznym czy późnym warszawskim. Fotografie, od których rozpoczął swoją karierę oraz grafiki, które powstały w późniejszym okresie, są mniej popularną częścią dorobku Beksińskiego. Właśnie tę »nieznaną« cząstkę chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku twórcy– skomentowała Ewa Barycka z Fundacji Beksiński.

źródło: BUW

Wcześniej prace gościły między innymi w Krakowie, Tarnowie i Rzeszowie. Mimo że artysta przez wiele lat żył i tworzył w Warszawie, niewiele było wystaw poświęconych jego twórczości. Dzięki inicjatywie Samorządu Studenckiego UW, Muzeum Historycznemu w Sanoku oraz Fundacji Beksiński, grafiki i fotografie twórcy pojawią się w Bibliotece UW, w ramach nowego cyklu Artyści w bibliotece.

Wystawie będą towarzyszyły wydarzenia powiązane z Beksińskim, m.in. wykłady multimedialne i panele dyskusyjne. Wstęp będzie biletowany; bilet normalny w cenie 15 zł, studencki 10 zł, natomiast dla studentów UW wstęp będzie dostępny za 8 zł. Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-20:00, natomiast w weekend w godzinach 10:00-21:00. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie BUWu.