Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

FotografiaPolecamy

Wykład czwartkowy o fotografii

„Nieuniknione spotkanie. Początki fotografii prasowej: strategie i dylematy” to ostatni z serii czwartkowych wykładów towarzyszących wystawie „Cztery razy ŚWIAT”. Wykład Małgorzaty Marii Grąbczewskiej odbędzie się 9 maja, o godz. 17.30 w Muzeum Narodowym. 

 

Muzeum Narodowe w Warszawiefot. Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawa „Cztery razy ŚWIAT” przypomina sylwetki czterech wybitnych polskich fotoreporterów. Wykłady czwartkowe rozszerzą tematykę ekspozycji o losy tygodnika „Świat”, zagadnienia z historii fotoreportażu oraz okoliczności powstania najsłynniejszych zdjęć.

Kiedy w latach 50. XIX w. fotografia na stałe weszła na łamy prasy ilustrowanej, nie spodziewano się, jak wielkie i trwałe będą konsekwencje tego nieuniknionego spotkania. Najważniejsze okazały się przemiany świadomości społecznej i ukształtowanie się nowoczesnej kultury wizualnej. Podczas wykładu przyjrzymy się też zmianom, jakim podlegała sama fotografia, jej język i estetyka.

Małgorzata Maria Grąbczewska jest historyczka sztuki specjalizująca się w fotografii, autorka wielu artykułów naukowych i krytycznych, redaktorka książek, tłumaczka. Pracownik naukowy Biblioteki Narodowej.

 

Zobacz także naszą recenzję wystawy http://www.pdf.edu.pl/text-cztery-razy-fotoreportaz-1163#content oraz informacje o wcześniejszych wykładach czwartkowych http://www.pdf.edu.pl/text-fotoreportaz-po-polsku-1180#content