mediaPolecamy

Celebryci bez pudru, czyli debata na UW

Piękni, bogaci i charyzmatyczni. Kochani i znienawidzeni. Znani z tego, że są znani. Celebryci. Współczesnym bożkom poświęcony jest jubileuszowy, piąty już Ogólnopolski Zjazd Analityków Mediów organizowany przez Koło Naukowe Obserwatorów Polskich Mediów. Piotr Kaszubski, Beata Tadla, Angelika Swoboda i prof. Wiesław Godzic pojawią się 8 maja na Uniwersytecie Warszawskim, by pokazać, że celebryci, choć znani, wciąż są pełni tajemnic.

ozamplakat.jpegSłowo „celebryta” pojawiło się w Polsce zaledwie kilka lat temu. Dziś gwiazdki otaczają nas zewsząd i choć wydaje się, że wiemy o nich wszystko, wcale tak nie jest. Polska nauka w ich obliczu bezradnie rozkłada ręce. Choć nie zawsze.
„Polskie celebrities mają ogromne kłopoty z popularnością, bo na ogół widzą ją – nie wiedzieć czemu – jako kategorię opozycyjną wobec sztuki lub też twierdzą, że gwiazdą być nie wypada, a jeśli już – to niechcący” – pisał jeszcze w 2007 roku prof. Wiesław Godzic w książce „Znani z tego, że są znani. Celebryci w kulturze tabloidów”. Czy coś się od tego czasu zmieniło? Kim są dziś celebryci? Czy tabloidy mogą jeszcze się bez nich obyć? Czy my możemy jeszcze bez nich żyć?
Z tymi pytaniami w trakcie debaty „Gra o tron: celebryci, media, społeczeństwo” zmierzą się: Beata Tadla, prezenterka TVP, której transfer z TVN śledziła cała Polska, Angelika Swoboda, redaktor naczelna serwisu plotek.pl, Małgorzata Herde, menedżerka m.in. Aleksandry Kwaśniewskiej i Edyty Herbuś oraz wspomniany prof. Wiesław Godzic, socjolog i medioznawca, który promować będzie swą najnowszą książkę poświęconą fenomenowi Kuby Wojewódzkiego. Panel poprowadzi Paweł Siwek, dziennikarz radiowej Dwójki i Czwórki.
Specjalnym gościem konferencji będzie budzący ogromne kontrowersje Piotr Kaszubski, znany jako dwudziestoletni milioner, który opowie o swojej drodze do sławy.
Wystąpienia o celebrytach w mediach, kulturze i prawie wygłosi także kilkunastu medioznawców, socjologów i kulturoznawców, reprezentujących polskie środowisko akademickie.
Konferencja odbędzie się 8 maja w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Otwarcie spotkania zostało zaplanowane na godz. 10.00. Panel dyskusyjny rozpocznie się ok. godz. 13.15, spotkanie z Piotrem Kaszubskim odbędzie się ok. godz. 16.00.

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie www.knopm.uw.edu.pl i na facebookowym profilu „Z czego znani są znani?” www.facebook.com/zczegoznani.