Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Teatr

Polscy Rumuni w Teatrze Studio

Kolejna adaptacja dramatu królowej polskiej nowomowy – Doroty Masłowskiej zagościła na deskach Teatru Studio. Premiera sztuki „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” odbyła się 16 września.

Sztuka jest zabawnym, ale jednocześnie smutnym pastiszem młodego pokolenia nowobogackich Polaków. Opowiada o dwojgu ludzi, którzy po hucznej imprezie na warszawskim Mokotowie próbują wrócić do rzeczywistości. Jadąc autostopem, udają Rumunów i stopniowo zdradzają szczegóły swojego prywatnego życia. Akcja pełna jest komicznego humoru, a początkowo komediowe gagi obnażają wiele stereotypów, stopniowo prowadząc do poważnych i nieco przygnębiających refleksji. Wszystko to w niezwykłym stylu Masłowskiej, która mistrzowsko łączy wyrażenia języka potocznego z popkulturowym slangiem.

1276879_10200440805169534_873202761_o.jpgfot. Teatr Studio


Sama autorka tak wypowiadała się o sztuce: Jest to najbardziej ponura rzecz jaką napisałam i chyba najpoważniejsza, niezależnie od tego, że jest całkiem śmieszna. Jest o dwojgu młodych ludzi, którzy wpychają się kierowcom do samochodów, twierdząc że są bardzo biednymi Rumunami mówiącymi po polsku. Pierwsza część tekstu to ich amok i maligna, druga to nagłe przebudzenie gdzieś w środku Polski, nagła samotność, obcość i rozpoczynająca się między nimi psychiczna walka na śmierć i życie.

Z adaptacją dramatu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” w Teatrze Studio zmierzyła się Agnieszka Glińska. W spektaklu zobaczyć będzie można aktorskie kreacje Moniki Krzywkowskiej, Doroty Lewandowskiej, Agnieszki Pawełkiewicz, Marcina Januszkiewicza czy Modesta Rucińskiego.

Nie jest to pierwsza teatralna adaptacja utworu Masłowskiej. Spektakl jako pierwszy zrealizował w Teatrze Rozmaitości Przemysław Wojcieszek. Sztuka wystawiana była później także w londyńskim Soho Theatre w reżyserii Lisy Goldman, na podstawie tekstu powstało także słuchowisko w radiu TOK FM.

Najbliższe spektakle odbędą się 8 i 9 października.

http://www.youtube.com/watch?v=1K_8GBL8OS0