Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Teatr

Osmędeusze czyli "współczesne Dziady"

„Osmędeusze”, to dramat Mirona Białoszewskiego, zrealizowany przez Teatr Pijana Sypialnia. Spektakt, który był już prezentowany m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie – tym razem zostanie wystawiony w Teatrze Studio, w ramach Młodzieżowych Spotkań Teatralnych.

n-9642---kopiaOsmędeusze/fot.Andrzej Zaleski


Nie bez przyczyny Osmędeuszy nazywa się „współczesnymi Dziadami”. Akcja dramatu przenosi nas pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. Miejsce niezwykłe. Spotykamy tu Wianczarki, które swoimi wspomnieniami i podwórzowymi przyśpiewkaminiejako wywołują duchy dziwnych postaci  z przeszłości. Wszystkich elektryzuje temat tajemniczej miłości Teosi i żonglera – Sylwestra. Ale uwaga! Mówi się, że w okolicy zjawiła się Katakumbowa, czyli tajemnicza władczyni cmentarza. Sylwester musi mieć się na baczności. W miarę, jak opowieść nabiera tępa, nic nie jest już pewne. Fakty mieszają się z legendami i plotkami. Przedwojenna Warszawa opisana przez Mirona Białoszewskiego w Osmędeuszach tańczy i śpiewa. Świat złodziejaszków, handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków jest niezwykle zaskakujący i zabawny. W Jarmarczny klimat warszawskich ulic niezauważalnie wkrada się rutyna dnia codziennego. Co jest niezwykłego w Osmędeuszach? Jest miłość, nadzieje, marzenia, ale również przemijanie i śmierć. Jest życie.

„Osmędeusze”, to jeden z najciekawszych współczesnych dramatów o miłości i przemijaniu. Sztuka przedstawia niezwykły świat handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków. Spektakl przywołuje tajemniczy i rozśpiewany klimat Warszawy, której dzisiaj już nie ma. Miron Białoszewski zderza w tekście przedwojenne ballady z awangardową poezją i nowoczesnym teatrem tworząc współczesne „Dziady”.

Spektal Teatru Pijana Sypialnia zostanie wystawiony w ramach Młodzieżowych Spotkań Teatralnych. Jest to nowy projekt powstały pod patronatem Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Teatr Studio chce pokazać mieszkańcom Warszawy, że w ich mieście działają jedne z najlepszych w Polsce zespoły, których spektakle stanowią niezwykle interesującą propozycję kulturalną. 6 października, na dużej scenie Teatru Studio, pokazanyh zostanie pięć spektakli.

Wstęp na spektakl „Osmędeusze” jest bezpłatny. Bilety można zarezerwować telefonicznie (22 656 69 41) i odebrać w kasie Teatrze Studio przed spektaklem.