Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Czeskie kino na warszawskiej Pradze

Jiří Menzel powiedział kiedyś, że pokazywanie złych ludzi mija się z celem. I to jest obiektywna prawda o czeskim kinie: jego bohaterowie są pogodni, pełni marzeń, czasem nawet nieco naiwni, ale niezależnie od tego, w jak nieprzyjemnej znajdą się sytuacji, zawsze towarzyszy im sympatia widza. Od 14 do 16 czerwca w Kinie Praha odbędzie się Czeski Przegląd Filmowy, na którym będzie okazja zapoznać się z filmami twórców zza południowej granicy.

 
Nasi słowiańscy sąsiedzi współdzielą z nami doświadczenia okupacji i ery socjalizmu, ale odnoszą się do nich w zupełnie odmienny sposób, dystansując się od martyrologicznych uniesień. „Czesi nie walczą”, mówi bohater „Obsługiwałem angielskiego króla”, filmu Menzela na podstawie słynnej hrabalowskiej powieści. Rzeczywiście: Czesi nie walczą, ale nie przeszkadza im to szukać szczęścia nawet w ogniu wojny.

401282.1.jpg„Pociągi pod specjalnym nadzorem”, reż. Jiří Menzel

Na Czeskim Przeglądzie Filmowym będzie można obejrzeć dwa filmy Menzela, oba na podstawie twórczości Hrabala. Pierwszym z nich są „Pociągi pod specjalnym nadzorem” z 1966 roku, czyli klasyczny przedstawiciel czechosłowackiej Nowej Fali, nurtu w kinie wyrosłego z liberalizacji obyczajowej lat sześćdziesiątych. Film opowiada o chłopaku pracującym na stacji kolejowej podczas II wojny światowej, który przeżywa swoje pierwsze seksualne uniesienia. Drugie dzieło z repertuaru Menzela to „Postrzyżyny” z 1980 roku, humorystyczna opowieść o kobiecie, której włosy stanowią jedną z głównych ozdób małego miasteczka.

laska-mezi-kapkami-deste-2.jpg„Miłość między kroplami deszczu”, reż. Karel Kachyna

Starsze pokolenie reżyserów reprezentuje na Przeglądzie także Karel Kachyna, buntownik ery socjalizmu. Jego „Miłość między kroplami deszczu” z 1979 roku będzie po raz pierwszy pokazywana w Polsce na wielkim ekranie. To opowieść o szewcu, właścicielu małego zakładu, który zmaga się z dużą konkurencyjną firmą w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Podobnie jak dla Menzela (i Hrabala), dla Kachyni zbliżająca się wojna nie stanowi fabularnego meritum, a jedynie tło dla pokazania losów prostego człowieka. „Miłość między kroplami deszczu” otworzy Czeski Przegląd Filmowy 14 czerwca.

 

ul8ct1v1czky„Guzikowcy”, reż. Petr Zelenka

Młodsi twórcy, z których twórczością także zapoznać się będzie w trakcie czerwcowego weekendu, to przede wszystkim Petr Zelenka i Jan Sverak. Z dorobku Zelenki wybrano „Guzikowców” (1998) i „Rok diabła” (2002), oba toczone w konwencji komediowo-egzystencjonalnej z typową dla kina czeskiego ostatnich lat nutą surrealizmu. To sposób reżysera na pokazanie ludzi ekscentrycznych, zagubionych we współczesnym świecie. Z kolei filmografię Sveraka będzie na Przeglądzie reprezentowała „Jazda” (1994), czyli wyjątkowe w swoim rodzaju czeskie kino drogi.

 

 doc_1409_0„Rok diabła”, reż. Petr Zelenka

 

Oprócz tego w repertuarze są filmy z ostatnich lat: „Młode wino”, „Mężczyzna Idealny”, „Jedna ręka nie klaszcze”, „Wycieczkowicze” – wszystkie ciepło przyjęte na filmowych festiwalach, a dotychczas mało znane polskiej widowni. Organizatorzy zaplanowali także spotkania w ramach „turystyki filmowej”, na których przedstawiciele Czechtourism opowiedzą o miejscach, w których były kręcone filmy. Bilety po 7 zł, więcej informacji na: www.kinopraha.pl

 

czeski_przeglad_296x412.jpg

Czeski Przegląd Filmowy Praga/Praha

14-16 czerwca, Kino Praha, ul. Jagiellońska 26

Uroczyste otwarcie w piątek 14 czerwca o godz. 19.00 w ramach Nocy Pragi
(ponad 50 wydarzeń kulturalnych w całej dzielnicy)