Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Teatr

Moskwa w warszawskich teatrach

Masz dość stereotypów o Rosji? Przekonaj się, co o swoim kraju myślą sami Rosjanie. Od 18 maja do 2 czerwca na deskach stołecznych teatrów zobaczyć będzie można twórców prezentujących nowe zjawiska i trendy w rosyjskiej inscenizacji. Organizatorzy festiwalu Da!Da!Da! Współczesny teatr/Dramat/Performans/Rosja zapraszają także na liczne wydarzenia towarzyszące: koncerty, filmy, spotkania z twórcami, konferencje.


przedstawienie.jpg

Festiwal Da!Da!Da! organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza i Festiwal Złota Maska w Moskwie jest pierwszym od lat tak obszernym przeglądem rosyjskiej sztuki teatralnej w Polsce. Prezentowane spektakle to zarówno gościnne spektakle z Moskwy, jak i polskie produkcje z udziałem rosyjskich artystów.

Spektakle zostały podzielone na dwa nurty tematyczne. W ramach pierwszego z nich, historycznego, zobaczyć będzie można sztuki uznanych już reżyserów, oparte na klasycznej literaturze rosyjskiej oraz adaptacjach XX wiecznej prozy. Zaprezentowane zostaną m. In. Opowiadający o losach rosyjskiej inteligencji w czasach Wojny Ojczyźnianej spektakl „Życie i los” Wasilija Grossmana, nagrodzoną na moskiewskim festiwalu „Złota Maska” polityczną inscenizację tragedii Szekspira „Lear. Komedia” w reżyserii Konstantina Bogomołowa oraz sztukę „Gorki – 10” Dmitrija Krymowa o historii Rosji i ZSRR od czasów rewolucji do współczesności.

Drugi, współczesny nurt, to zwrot ku twórcom nowej dramaturgii. Zaprezentowane zostaną dramaty Pawła Priażki nazywanego w Rosji „współczesnym Czechowem”. Wszystkie trzy sztuki: „Zamknięte drzwi”, „Jestem wolny” i „Żołnierz” to nowoczesne formy teatralne wykorzystujące elementy audiowizualne i performansy. W ramach nowej fali rosyjskich twórców zobaczyć będzie można także m.in. sztukę w reżyserii Jurija Murawickiego „Rozpal mój ogień” – etiudy z życia Jima Morrisona, Janis Joplin i Jimiego Hendrixa i dokumentalny stand-up w reżyserii Tałgata Batałowa „Uzbek” o mniejszościach etnicznych w Moskwie.

Program festiwalu przewiduje także konferencję „Konstantin Stanisławski: teatr, kino” na temat jego metody pracy z aktorem i jej znaczenia dla współczesnego teatru i kina. W dyskusji udział wezmą pedagodzy oraz reżyserzy z Polski i Rosji. Konferencja odbędzie się od 27 do 29 maja w Akademii Teatralnej oraz kinie Iluzjon.

Ponadto, na widzów czekają liczne koncerty. Nową rosyjską scenę muzyczną reprezentować w Warszawie będą m.in. zespół NOM – legenda alternatywnej sceny petersburskiej czy elektro-prowokatorzy BARTO z ostrymi społeczno–politycznie tekstami. Usłyszeć będzie można także polskie zespoły, których twórczość zainspirowana została rosyjską kulturą: Gruppa Wschód coverująca rosyjskie szlagiery i Translola, mająca w swoim repertuarze piosenki Janki Diagilewej – wybitnej rosyjskiej poetki.

W klubie festiwalowym Da!Da!Da! w Bar Studio wyświetlane będą filmy prezentowane wcześniej na „Sputniku”. Zobaczyć będzie można m.in. „Wygnanie”, „Cielec”, „Chodząc po Moskwie” czy „Białe słońce pustyni”. W tym samym miejscu odbędą się także śniadania i podwieczorki rosyjskie, spotkania z twórcami i dyskusje dotyczące rosyjskiej kultury.

 

dadada.jpgFestiwal Da!Da!Da! Współczesny teatr/ Dramat/ Performans/ Rosja

Warszawa, 18 maja – 2 czerwca

Spektakle odbędą się w Teatrze Narodowym, Teatrze Studio, Teatrze Dramatycznym, Teatrze Imka i CS Cartonovnia. Konferencja „Konstantin Stanisławski: teatr, kino” odbędzie się w Akademii Teatralnej oraz kinie Iluzjon. Pozostałe wydarzenia będą miały miejsce w biurze festiwalowym – w Barze Studio przy Teatrze Studio. Bilety na wydarzenia festiwalowe można nabyć w kasach teatrów i instytucji artystycznych.

Więcej informacji na temat festiwalu: http://www.culture.pl/dadada 

http://vimeo.com/64868357#