Moskwa w warszawskich teatrach

Masz dość stereotypów o Rosji? Przekonaj się, co o swoim kraju myślą sami Rosjanie. Od 18 maja do 2 czerwca na deskach stołecznych teatrów zobaczyć będzie można twórców prezentujących nowe zjawiska i trendy w rosyjskiej inscenizacji. Organizatorzy festiwalu Da!Da!Da! Współczesny teatr/Dramat/Performans/Rosja zapraszają także na liczne wydarzenia towarzyszące: koncerty, filmy, spotkania z twórcami, konferencje.


przedstawienie.jpg

Festiwal Da!Da!Da! organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza i Festiwal Złota Maska w Moskwie jest pierwszym od lat tak obszernym przeglądem rosyjskiej sztuki teatralnej w Polsce. Prezentowane spektakle to zarówno gościnne spektakle z Moskwy, jak i polskie produkcje z udziałem rosyjskich artystów.

Spektakle zostały podzielone na dwa nurty tematyczne. W ramach pierwszego z nich, historycznego, zobaczyć będzie można sztuki uznanych już reżyserów, oparte na klasycznej literaturze rosyjskiej oraz adaptacjach XX wiecznej prozy. Zaprezentowane zostaną m. In. Opowiadający o losach rosyjskiej inteligencji w czasach Wojny Ojczyźnianej spektakl „Życie i los” Wasilija Grossmana, nagrodzoną na moskiewskim festiwalu „Złota Maska” polityczną inscenizację tragedii Szekspira „Lear. Komedia” w reżyserii Konstantina Bogomołowa oraz sztukę „Gorki – 10” Dmitrija Krymowa o historii Rosji i ZSRR od czasów rewolucji do współczesności.

Drugi, współczesny nurt, to zwrot ku twórcom nowej dramaturgii. Zaprezentowane zostaną dramaty Pawła Priażki nazywanego w Rosji „współczesnym Czechowem”. Wszystkie trzy sztuki: „Zamknięte drzwi”, „Jestem wolny” i „Żołnierz” to nowoczesne formy teatralne wykorzystujące elementy audiowizualne i performansy. W ramach nowej fali rosyjskich twórców zobaczyć będzie można także m.in. sztukę w reżyserii Jurija Murawickiego „Rozpal mój ogień” – etiudy z życia Jima Morrisona, Janis Joplin i Jimiego Hendrixa i dokumentalny stand-up w reżyserii Tałgata Batałowa „Uzbek” o mniejszościach etnicznych w Moskwie.

Program festiwalu przewiduje także konferencję „Konstantin Stanisławski: teatr, kino” na temat jego metody pracy z aktorem i jej znaczenia dla współczesnego teatru i kina. W dyskusji udział wezmą pedagodzy oraz reżyserzy z Polski i Rosji. Konferencja odbędzie się od 27 do 29 maja w Akademii Teatralnej oraz kinie Iluzjon.

Ponadto, na widzów czekają liczne koncerty. Nową rosyjską scenę muzyczną reprezentować w Warszawie będą m.in. zespół NOM – legenda alternatywnej sceny petersburskiej czy elektro-prowokatorzy BARTO z ostrymi społeczno–politycznie tekstami. Usłyszeć będzie można także polskie zespoły, których twórczość zainspirowana została rosyjską kulturą: Gruppa Wschód coverująca rosyjskie szlagiery i Translola, mająca w swoim repertuarze piosenki Janki Diagilewej – wybitnej rosyjskiej poetki.

W klubie festiwalowym Da!Da!Da! w Bar Studio wyświetlane będą filmy prezentowane wcześniej na „Sputniku”. Zobaczyć będzie można m.in. „Wygnanie”, „Cielec”, „Chodząc po Moskwie” czy „Białe słońce pustyni”. W tym samym miejscu odbędą się także śniadania i podwieczorki rosyjskie, spotkania z twórcami i dyskusje dotyczące rosyjskiej kultury.

 

dadada.jpgFestiwal Da!Da!Da! Współczesny teatr/ Dramat/ Performans/ Rosja

Warszawa, 18 maja – 2 czerwca

Spektakle odbędą się w Teatrze Narodowym, Teatrze Studio, Teatrze Dramatycznym, Teatrze Imka i CS Cartonovnia. Konferencja „Konstantin Stanisławski: teatr, kino” odbędzie się w Akademii Teatralnej oraz kinie Iluzjon. Pozostałe wydarzenia będą miały miejsce w biurze festiwalowym – w Barze Studio przy Teatrze Studio. Bilety na wydarzenia festiwalowe można nabyć w kasach teatrów i instytucji artystycznych.

Więcej informacji na temat festiwalu: http://www.culture.pl/dadada 

http://vimeo.com/64868357#

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Prof. Marcin Pałys nowym rektorem UW
Profesor Marcin Pałys został wybrany nowym rektorem Uniwersytetu Warszawskiego. We...
Gok Wan rozbiera Polki
Każda kobieta codziennie staje przed dylematem, co na siebie włożyć,...
Nieliteracka Szymborska w Muzeum Literatury

Czy mamy tu wielbicieli wierszy Wisławy Szymborskiej? Nadeszła świetna okazja,...

4 FotoArtFestival w Bielsku-Białej
W piątek 14 października w Bielsku-Białej rozpoczął się 4 FotoArtFestival,...