Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

FilmKULTURA

To już koniec

Wszystko co dobre, szybko się kończy. 6 sierpień to właściwy koniec Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jutro można obejrzeć jeszcze powtórki najlepszych filmów. A dziś ostatni, tytułowy film cyklu „Viaggo in Italia” i uroczystość zamknięcia z nagrodzonym w San Sebastian filmem „NEDs”.

„Podróż do Włoch” jest uznawana za najlepszy film w twórczości Roberto Rosselliniego. Wielbiciele i znawcy mówią nawet o momencie przełomowym i zmianie stylu reżysera. Jest to opowieść o małżeństwie (Ingrid Bergman i George Sanders), które przechodzi kryzys. W czasie wspólnej podróży, napięcia i konflikty biorą górę. Roberto Rossellini stworzył zapis rozpadu małżeństwa. Skupił się głównie na bohaterach i ich emocjach, nie pominął jednak włoskich krajobrazów, które również spełniają swoją rolę. Wraz z przemianą bohaterów, zmienia się sceneria. Kolejne etapy podróży odzwierciedlają małżeńskie relacje dwojga ludzi, którzy stają się sobie obcy.

neds.jpg„NEDs” to najnowszy film aktora i reżysera Petera Mullana, który w San Sebastian otrzymał nagrodę w kategoriach: najlepszy film i najlepszy aktor (debiut Conora McCarrona). Reżyser cofa się do Glasgow lat 70-tych, żeby opowiedzieć o młodym Johnie McGillu. Chłopak jest zdolny, ale okoliczności nie sprzyjają nauce. Wiecznie pijany ojciec, nieprzychylni nauczyciele i kumple (tytułowi NEDs czyli Non-Educated Delinquents), którzy o nauce nie myślą. John szybko ze szkoły przenosi się na ulice. Właśnie o tym przejściu i barbarzyńskim świecie ulicy opowiada reżyser.

9 dni, 16 premier, około 200 wyświetlonych filmów – tak w liczbach przedstawia się 5. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Ale nie o liczbach będziemy pamiętać. Ciekawe premiery i filmy nagradzane na światowych festiwalach („Chłopiec na rowerze”, „Porozmawiajmy o Kevinie”, „Koń Turyński”), retrospektywa włoskiego klasyka – Roberto Rosselliniego i Polaka niezwykłego, czyli Andrzeja Kondratiuka, cykl mockumetaries oraz inne wydarzenia kulturalne. To wszystko złożyło się na bardzo udaną imprezę filmową, której zwieńczeniem był pokaz filmu „NEDs”. A za rok, kolejne, szóste spotkanie na Dwóch Brzegach.