Powitanie z Afryką

Festiwal AfryKamera już po raz dziesiąty przybliży nam afrykańskie kino oraz kulturę. Nominowany do Oscara dokument produkcji Leonardo DiCaprio czy zakazane w Kenii „Historie naszego życia” to zaledwie początek listy filmów wartych obejrzenia na tegorocznej edycji Festiwalu.

 

Festiwal AfryKamera potrwa od 21 do 26 kwietnia. W ciągu sześciu dni Festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć ponad 40 filmów, które podczas warszawskiej odsłony AfryKamery zostaną wyświetlone w Kinotece. Tegoroczna, 10. edycja Festiwalu skupi się na Etiopii. Zróżnicowanie etniczne oraz bogata kultura tego kraju zainspirowały wielu artystów do stworzenia filmów, które polski widz będzie mógł zobaczyć aż w ośmiu miastach w Polsce.

Aya de Yopougon5.jpgfilm „Aya de Yopougon”

Podczas Festiwalu obejrzymy zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne. Program festiwalu podzielono na trzy kategorie: AfroSelekta, AfroDocs i AfroSzorty. Filmy kategorii AfroSelekta, to filmy pełnometrażowe wyprodukowane w 2013 i 2014 roku. W kategorii AfroDocs znalazły się dokumenty. Szczególnie interesujące wydają się dokumenty muzyczne. Heavymetalową scenę w Bostwanie przedstawia „Marsz Bogów: Metalmania po Bostwańsku”. Fenomen południowoafrykańskiej muzyki elektronicznej dokumentuje „Mzansi- brzmienia przyszłości”. Na uwagę zasługuje również nominowany do Oscara dokumentalny film „Virunga”, wyprodukowany przez Leonardo DiCaprio. Dokument opowiada o próbie ocalenia kongijskiego parku narodowego.

Ciekawą grupę filmów stanowią produkcje, które wzbudziły kontrowersje, a jednocześnie zainteresowanie cenzury.  „Nieposzlakowana opinia” to historia nauczyciela, jego uczennicy i silnego uczucia, którym ją darzy. Film został początkowo zakazany przez cenzurę RPA, jednak decyzja została cofnięta. „Historie naszego życia” to opowieść o środowisku LGBT w Kenii utkana z krótkich metraży  w czarno-białej konwencji. Tytuł został oficjalnie zakazany jako obsceniczny oraz promujący homoseksualizm. Terrorystyczny reżim narzucony na mieszkańców malijskiego miasta został sportretowany w filmie „Timbuktu”. Obraz został zakazany w podparyskiej miejscowości Villiers-sur-Marne przez jej mera. Również w tym przypadku zakaz został cofnięty.

AfryKamera oferuje szereg wydarzeń towarzyszących. Festiwal zainauguruje legenda muzyki angolskiej, Bonga. To pierwszy raz, kiedy afrykański muzyk zagra w Polsce. Przez cały czas trwania festiwalu możliwe będzie zobaczenie wystawy futurystycznych grafik „Africa 2081 AD”, portretujących Lagos.  Warsztaty kuchni etiopskiej umożliwią poznanie typowych dań i przypraw wschodnioafrykańskiego kraju. Festiwalowi towarzyszyć będą różnego rodzaju spotkania, takie jak: warsztaty językowo- kulturowe, wykład o pomocy rozwojowej, slajdowisko z podróży po Etiopii czy spotkanie poświęcone wykutym w skale kościołom w Lalibeli.

AfryKamera jest jedynym w Europie Środkowo-Wschodniej festiwalem poświęconym kinematografii Starego Kontynentu. Szeroki wachlarz filmów i wydarzeń kulturalnych daje unikatową możliwość pogłębienia wiedzy o Afryce. W przypadku niektórych produkcji filmowych, Festiwal stanowi jedyną okazję do zobaczenia ich na dużym ekranie.  

 

AFRYKAMERA-2015_0.jpgProjekcje filmów na festiwalu AfryKamera: 21-26.04, Kinoteka, wstęp płatny

Koncert BONGI- 20.04, 19:00, Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, wstęp płatny

Wystawa „Africa 2081 AD”- 15.04-30.04, Cafe Karma, wstęp wolny

„Oczami ferendżi”. Pokaz slajdów z Etiopii- 22.04, 16:30, Południk Zero, wstęp wolny

Warsztaty językowo – kulturowe – Etiopia- 24.04, 16:00, Południk Zero, wstęp wolny

Afrokids- 25.04, 11:00, Staromiejski Dom Kultury, wstęp wolny

Warsztaty kuchni etiopskiej- odbędą się w dwóch terminach: 25 i 26.04, 11:00, restauracja Abyssinia, wstęp płatny

Etiopia a pomoc rozwojowa- 26.04, 14:00, Południk Zero, wstęp wolny

„Przez śmierć do życia”. Tajemnica Lalibeli? – 26.04, 15:00, PołudnikZero, wstęp wolny

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń oraz cen biletów znajdują się na stronie http://www.afrykamera.pl/

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Studencie, czeka Cię więcej praktyk
Rynek pracy oczekuje od świeżo upieczonych absolwentów praktycznych umiejętności wyniesionych...
Wenezuelski majdan
Symbolem tragicznej sytuacji gospodarczej Wenezueli stał się papier toaletowy, a...
Zginęła słynna fotoreporterka Anja Niedringhaus
Kobieta została zastrzelona w Afganistanie przez policjanta, który strzelił też...
Dziennikarze a social media
Social media stały się jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w...