Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Powitanie z Afryką

Festiwal AfryKamera już po raz dziesiąty przybliży nam afrykańskie kino oraz kulturę. Nominowany do Oscara dokument produkcji Leonardo DiCaprio czy zakazane w Kenii „Historie naszego życia” to zaledwie początek listy filmów wartych obejrzenia na tegorocznej edycji Festiwalu.

 

Festiwal AfryKamera potrwa od 21 do 26 kwietnia. W ciągu sześciu dni Festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć ponad 40 filmów, które podczas warszawskiej odsłony AfryKamery zostaną wyświetlone w Kinotece. Tegoroczna, 10. edycja Festiwalu skupi się na Etiopii. Zróżnicowanie etniczne oraz bogata kultura tego kraju zainspirowały wielu artystów do stworzenia filmów, które polski widz będzie mógł zobaczyć aż w ośmiu miastach w Polsce.

Aya de Yopougon5.jpgfilm „Aya de Yopougon”

Podczas Festiwalu obejrzymy zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne. Program festiwalu podzielono na trzy kategorie: AfroSelekta, AfroDocs i AfroSzorty. Filmy kategorii AfroSelekta, to filmy pełnometrażowe wyprodukowane w 2013 i 2014 roku. W kategorii AfroDocs znalazły się dokumenty. Szczególnie interesujące wydają się dokumenty muzyczne. Heavymetalową scenę w Bostwanie przedstawia „Marsz Bogów: Metalmania po Bostwańsku”. Fenomen południowoafrykańskiej muzyki elektronicznej dokumentuje „Mzansi- brzmienia przyszłości”. Na uwagę zasługuje również nominowany do Oscara dokumentalny film „Virunga”, wyprodukowany przez Leonardo DiCaprio. Dokument opowiada o próbie ocalenia kongijskiego parku narodowego.

Ciekawą grupę filmów stanowią produkcje, które wzbudziły kontrowersje, a jednocześnie zainteresowanie cenzury.  „Nieposzlakowana opinia” to historia nauczyciela, jego uczennicy i silnego uczucia, którym ją darzy. Film został początkowo zakazany przez cenzurę RPA, jednak decyzja została cofnięta. „Historie naszego życia” to opowieść o środowisku LGBT w Kenii utkana z krótkich metraży  w czarno-białej konwencji. Tytuł został oficjalnie zakazany jako obsceniczny oraz promujący homoseksualizm. Terrorystyczny reżim narzucony na mieszkańców malijskiego miasta został sportretowany w filmie „Timbuktu”. Obraz został zakazany w podparyskiej miejscowości Villiers-sur-Marne przez jej mera. Również w tym przypadku zakaz został cofnięty.

AfryKamera oferuje szereg wydarzeń towarzyszących. Festiwal zainauguruje legenda muzyki angolskiej, Bonga. To pierwszy raz, kiedy afrykański muzyk zagra w Polsce. Przez cały czas trwania festiwalu możliwe będzie zobaczenie wystawy futurystycznych grafik „Africa 2081 AD”, portretujących Lagos.  Warsztaty kuchni etiopskiej umożliwią poznanie typowych dań i przypraw wschodnioafrykańskiego kraju. Festiwalowi towarzyszyć będą różnego rodzaju spotkania, takie jak: warsztaty językowo- kulturowe, wykład o pomocy rozwojowej, slajdowisko z podróży po Etiopii czy spotkanie poświęcone wykutym w skale kościołom w Lalibeli.

AfryKamera jest jedynym w Europie Środkowo-Wschodniej festiwalem poświęconym kinematografii Starego Kontynentu. Szeroki wachlarz filmów i wydarzeń kulturalnych daje unikatową możliwość pogłębienia wiedzy o Afryce. W przypadku niektórych produkcji filmowych, Festiwal stanowi jedyną okazję do zobaczenia ich na dużym ekranie.  

 

AFRYKAMERA-2015_0.jpgProjekcje filmów na festiwalu AfryKamera: 21-26.04, Kinoteka, wstęp płatny

Koncert BONGI- 20.04, 19:00, Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, wstęp płatny

Wystawa „Africa 2081 AD”- 15.04-30.04, Cafe Karma, wstęp wolny

„Oczami ferendżi”. Pokaz slajdów z Etiopii- 22.04, 16:30, Południk Zero, wstęp wolny

Warsztaty językowo – kulturowe – Etiopia- 24.04, 16:00, Południk Zero, wstęp wolny

Afrokids- 25.04, 11:00, Staromiejski Dom Kultury, wstęp wolny

Warsztaty kuchni etiopskiej- odbędą się w dwóch terminach: 25 i 26.04, 11:00, restauracja Abyssinia, wstęp płatny

Etiopia a pomoc rozwojowa- 26.04, 14:00, Południk Zero, wstęp wolny

„Przez śmierć do życia”. Tajemnica Lalibeli? – 26.04, 15:00, PołudnikZero, wstęp wolny

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń oraz cen biletów znajdują się na stronie http://www.afrykamera.pl/