Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Teatr

Dostępny, tani i na poziomie – rusza projekt teatru amatorskiego w Warszawie

Współczesny Odyseusz powraca do swej Penelopy po ośmiu latach nieobecności. Surrealistyczna wizja świata wg Kurta Vonneguta jest podstawą dla spektaklu w wykonaniu ekipy Teatru Nowe Miejsce, rozpoczynającego właśnie działalność na polu zrzeszenia teatrów amatorskich w Warszawie.

 

Harold Ryan, żołnierz, komandos i z upodobania morderca został uznany za zmarłego, teraz wraca jednak do swej żony Penelopy. Na miejscu spotyka szereg różnej maści absztyfikantów, z którymi musi sobie dać radę. „W dniu urodzin Wandy June” to jedna z nielicznych sztuk w dorobku Kurta Vonneguta, z gracją łącząca elementy czarnej komedii i sprzeciwu wobec terroru i przemocy.

1522250_194512370746355_1016676629_n.jpg

1011419_203495336514725_1096342675_n

Wystawiający sztukę Teatr Nowe Miejsce jest nowo założoną inicjatywą amatorską dążącą nie tylko do wypromowania własnej twórczości, ale także do pomocy w tym innym.Naszym planem jest zorganizowanie takiej przestrzeni dla nowopowstających teatrów nieprofesjonalnych, w której możliwy byłby dla nich bardziej komfortowy sposób działania” – mówi Sandra Włodarczyk z zarządu TNM. – „W której teatry amatorskie będą mogły od początku powstawania spektaklu do jego premiery skorzystać z jednej sceny, z zapleczem technicznym, bez potrzeby robienia prób w mieszkaniach i domach prywatnych”

Czemu warto się tą inicjatywą zainteresować? „Teatr amatorski jest świetnym sposobem na uwrażliwienie ludzi na teatr w ogóle, bo jest łatwiej dostępny, bo jest tani, bo pokazuje, że można tworzyć spektakl na świetnym poziomie nie będąc profesjonalistą.

Spektakl w reżyserii Marii Wiśniewskiej swoją premierę będzie miał 8 lutego w Dorożkarni. Kolejny odbędzie się dnia następnego w tym samym miejscu, a o następnych pokazach widzowie będą informowani na bieżąco na stronie www.teatrnowemiejsce.wordpress.com oraz na facebooku: facebook.com/NoweMiejsceTeatr.

 

Niezależnie od Teatru Nowe Miejsce w zeszłym roku ruszyła inicjatywa Fundacji Graj! wspierana przez międzynarodową organizację AITA/IATA.

Z radością informuję, iż polski teatr amatorski jest ponownie członkiem największej światowej organizacji Association Internationale du Théâtre Amateur AITA/IATA.” – informuje Simon Blaschko z Fundacji Graj! – „Otwiera to teatrowi amatorskiemu cały wachlarz możliwości na terenie międzynarodowym:  festiwale, konferencje, doskonalące spotkania warsztatowe. Polski teatr amatorski zyskał w ten sposób wsparcie artystyczne, merytoryczne, finansowe oraz organizacyjne”.

Więcej o tej inicjatywie na www.fundacjagraj.pl. Fundacja pomaga organizatorom spektaklu – w jej siedzibie, Strychu na Wróble (ulica Chmielna), odbędzie się prapremiera „W dniu urodzin Wandy June”.

 

 http://www.youtube.com/watch?v=vg_1FHRFsrw