mathieu-stern-1zO4O3Z0UJA-unsplash (1)

Polska gospodarka potrzebuje innowacji

Eksperci Sieci Badawczej Łukasiewicz podkreślają, że bez znaczącej poprawy w obszarze innowacyjności Polska nie będzie w stanie dorównać gospodarkom krajów Europy Zachodniej. Zwracają uwagę na konieczność zwiększenia inwestycji w badania i rozwój, szczególnie przez firmy z udziałem Skarbu Państwa, oraz na potrzebę wspierania projektów, które mają potencjał komercjalizacyjny.

W raporcie „Innowacyjność polskiej gospodarki w latach 2010–2022: rosnące nakłady, ograniczone efekty” autorzy wskazują, że nadchodzące dziesięć lat przesądzi o tym, czy Polska skutecznie dołączy do grona wysoko rozwiniętych gospodarek. Ostrzegają jednak, że największym zagrożeniem dla tego procesu jest niski poziom innowacyjności. Jak pokazują dane z Europejskiego Wskaźnika Innowacyjności opracowywanego przez Komisję Europejską, tempo rozwoju innowacyjności w Polsce jest znacznie wolniejsze niż tempo ogólnego wzrostu gospodarczego, mimo że PKB kraju osiągnęło już ponad 80% unijnej średniej.

Obecnie wskaźnik innowacyjności Polski to zaledwie 66% średniego poziomu w UE, co zdaniem autorów raportu stawia pod znakiem zapytania możliwość osiągnięcia zachodniego poziomu rozwoju gospodarczego bez nadrobienia zaległości w innowacjach.

Choć w latach 2010–2022 wydatki na badania i rozwój w Polsce się podwoiły, to nie przełożyło się to na równie dynamiczny wzrost innowacyjności. Polska wciąż znacznie odstaje od unijnej średniej, co – jak podkreślają eksperci – może zahamować proces „doganiania” zachodnich gospodarek.

W 2010 roku udział firm w finansowaniu prac badawczo-rozwojowych w Polsce był jednym z najniższych w Europie. Do 2022 roku nastąpił jednak znaczący wzrost nakładów – zarówno nominalnie, jak i względem PKB – z 10,4 mld zł do 44,7 mld zł, co odpowiada wzrostowi z 0,74% do 1,46% PKB. Choć sektor publiczny utrzymywał stabilny poziom finansowania (0,3–0,5% PKB), to zdecydowany wzrost nastąpił w sektorze prywatnym – z 0,23% do 0,96% PKB – osiągając poziom porównywalny z rozwiniętymi krajami UE.

Mimo tego, poprawa innowacyjności wciąż postępuje zbyt wolno. Autorzy raportu zalecają więc m.in. większe ukierunkowanie środków na projekty badawcze z potencjałem komercjalizacji, rozwój branż średnio- i wysokotechnologicznych, większe zaangażowanie spółek państwowych w B+R oraz integrację wydatków obronnych z działalnością badawczo-rozwojową. Niezbędne są również działania wspierające rozwój kapitału ludzkiego – m.in. poprzez wyższe wynagrodzenia dla naukowców i powiązanie płac nauczycieli akademickich ze średnią krajową.

(za: Nauka w Polsce)

(fot Mathieu Stern on Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
ChatGPT ma konkurencję
Stany Zjednoczone nie są już głównym graczem na rynku systemów...
Nadciąga Melancholia
Przed ślubem panna młoda zauważa na niebie jasno świecący punkt....
Wielkanoc na świecie
Wielkanoc obchodzona jest na całym świecie jako pamiątka zmartwychwstania Jezusa...
Podsumowanie roku 2024 na UW

Czas na podsumowanie roku 2024 na Uniwersytecie Warszawskim! Co dla...