Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Ars Independent po raz czwarty

Tegoroczny Ars Independent to już 4. edycja festiwalu, który odbędzie się w Katowicach między 23 a 28 września 2014 roku. Organizatorzy ujawnili, że gościem specjalnym będzie kontrowersyjny twórca filmów niezależnych Bruce LaBruce.

Podobnie jak w zeszłym sezonie, trzonem tegorocznego festiwalu będą dwa konkursy filmowe: Czarny Koń Animacji oraz Czarny Koń, w ramach których premierowo zostaną zaprezentowane debiuty oraz drugie filmy reżyserów z całego świata. Należy jednak zaznaczyć, że Ars Independent to nie tylko filmy, ale również przegląd wszelkiego rodzaju ekspresji sztuki niezależnej. Uczestnicy festiwalu będą mogli zajrzeć do sekcji Grasz?, poświęconej niezależnym grom wideo, czy do sekcji Głośniej, w której prezentowane będą dokumenty muzyczne. Organizatorzy udostępnią również Scenę Muzyczną Ars Independent.

Gościem specjalnym 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent będzie Bruce LaBruce (właściwie Justin Stewart), kontrowersyjny współczesny twórca filmów niezależnych. Swoimi dziełami afirmuje odmienność oraz walczy z dyskryminacją mniejszości seksualnych. Jego najnowszy film „Gerentophilia”, zaprezentowany został na tegorocznym festiwalu w Wenecji. Jest to romantyczna opowieść o miłości nastolatka i siedemdziesięcioletniego mężczyzny.

Bruce LaBruce.jpgfot. Maria fonfara / Bruce LaBruce

Ars Independent pierwszy raz został zorganizowany w 2011 roku. Festiwal skierowany jest przede wszystkim do młodych artystów i debiutantów, a pokazywana twórczość ma charakter niekomercyjny.  Materiał festiwalowy prezentuje twórczość pochodzącą z pogranicza alternatywnej kultury audiowizualnej. Poza filmami można zobaczyć m.in. najnowsze produkcje niezależnego rynku gier wideo, mariaż muzyki z eksperymentem audiowizualnym, czy scenę komiksową.

Więcej informacji na stronie festiwalu: http://arsindependent.pl/