Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Teatr

„Bolesław Śmiały” w Teatrze Polskim

Premiera spektaklu „Bolesław Śmiały” odbędzie się 29 stycznia 2014 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Przedstawienie powstało na podstawie dramatów Stanisława Wyspiańskiego i przenosi widza w czasy młodego państwa polskiego. Dzień po premierze teatr organizuje pokaz, na który studenci będą mogli kupić bilety w atrakcyjnej cenie.

 Teatr Polski w Warszawie przygotował spektakl „Bolesław Śmiały”, którego premiera odbędzie się 29 stycznia 2014 roku. Spektakl jest zwieńczeniem obchodów związanych z setną rocznicą istnienia warszawskiej sceny. Został wyreżyserowany przez Bartosza Zaczykiewicza, a odegrania roli tytułowego bohatera podjął się Piotra Cyrwusa. Już dzień po premierze odbędzie się kolejny pokaz przedstawienia, na który Teatr Polski przygotował specjalną pulę biletów dla studentów w cenie 15 zł.

image002.jpg


Sztuka „Bolesław Śmiały” powstała na podstawie dzieł Stanisława Wyspiańskiego: dramatów – „Bolesław Śmiały”, „Skałka”; „Argumentum do dramatu Króla Bolesława i Biskupa Stanisława”; „Not do Bolesława Śmiałego”; rapsodów – „Bolesław Śmiały”, „Święty Stanisław”. Przedstawienie nawiązuje do tragicznego w skutkach konfliktu króla Bolesława Śmiałego z biskupem Stanisławem. Władca skazał duchownego na śmierć za zdradę, za co sam został przez lud pozbawiony przywilejów i musiał resztę życia spędzić na wygnaniu. Spektakl jest historią walki o władzę oraz kształtowania się stosunków pomiędzy państwem a kościołem.

Stanisław Wyspiański fascynował się historią sporu pomiędzy królem a biskupem. Dramat „Bolesław Śmiały” powstał w roku 1902 i opisuje historię z punktu widzenia władcy. Dwa lata później powstał utwór „Skałka” ogniskujący uwagę na postaci biskupa Stanisława. Wspólne wystawiane tych dzieł pokazuje wielopłaszczyznowość sporu. Bolesław Śmiały myśli o budowaniu i wzmacnianiu władzy młodego jeszcze państwa, natomiast biskup Stanisław zajmuje się równie istotną sprawą wiary na ziemiach, gdzie chrześcijaństwo nie zostało jeszcze ugruntowane.