Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Teatr

Baletowe transmisje z Teatru Balshoi

Kino Praha zaprasza na balet w najlepszym wydaniu. Do kwietnia będzie można obejrzeć pięć spektakli transmitowanych na żywo z moskiewskiego Teatru Balshoi. Pierwsze przedstawienie „Stracone złudzenia” już 2 lutego.

Teatr Balshoi już od czterech lat transmituje na żywo do kin całego świata część swojego bogatego repertuaru. Od tego roku spektakle baletowej sceny Moskwy będzie można zobaczyć w warszawskim Kinie Praha. Wszystkie przedstawienia zostaną zaprezentowane w jakości obrazu HD i dźwięku Dolby Digital Surround. Pierwsze z nich, „Stracone złudzenia” będzie wyświetlony 2 lutego. Sprzedaż biletów rozpoczęła się już 16 stycznia. Spotkania w Kinie Praha wzbogaci słowo wstępu wygłoszone przez Katarzynę Gardzina-Kubała. Krytyczka muzyczna i baletowa, współpracowniczka Instytutu Muzyki i Tańca, autorka bloga „Na czubkach palców” przybliży widzom historię baletu, jak i powstawania prezentowanych spektakli.

Dzieje moskiewskiego Teatru Balshoi sięgają 1776 roku. Powstał on z inicjatywy księcia Piotra Urussowa oraz Michaiła Jegorowicza Maddoxa. Scena zawdzięcza światową popularność wypracowanemu przez lata sposobowi tańca, przez wielu określanego jako styl niemalże sportowy. Teatr Balshoi skupia wokół siebie wybitnych tancerzy i reżyserów, których udziałem jest produkcja wielu wybitnych premier m.in. Wojewody i Mazepy Czajkowskiego oraz Aleko i Francesca da Rimini Rachmaninowa.

„Stracone złudzenia” będzie pierwszym spektaklem zaprezentowanym w Kinie Praha. Przedstawienie baletowe powstało w 2011 roku. Jego akcja toczy się w dziewiętnastowiecznym Paryżu, gdzie pochodzący z prowincji kompozytor zaślepiony błyskotliwie rozwijającą się karierą traci przyjaciół oraz ukochaną. Założeniem reżysera Aleksieja Ratmanskiego było pokazanie, jak bezsensowne jest dążenie za wszelką cenę do sławy i sukcesu.

 

bolshoi_ballet_praha (1).jpg

Więcej informacji o spektaklach transmitowanych w kinie Praha znajduje się na stronie: www.kinopraha.pl