Za parę godzin zbierze się Parlament Studentów UW, aby zainaugurować nową kadencję 2016/2017 i dokonać wyboru władz samorządowych. Dzisiaj w cyklu „Samorząd wybiera” krótka impresja z programu Marcina Osińskiego.
Niestety, nie mieliśmy możliwości przeprowadzenia wywiadu z kandydatem na przewodniczącego ZSS-u (brak odpowiedzi na email), zatem opieramy się tylko na programie, opublikowanym dosłownie parę minut temu na Facebooku.
Ładny PDF, w którym skupione i zarysowane zostały propozycje na działanie wszystkich komisji – program Osińskiego od początku uderza profesjonalizmem strony graficznej. Jak jest jednak merytorycznie?
Nie da się ukryć, że program, tak jak i cała kampania kandydata, mają jeden motyw przewodni: obecna formuła samorządu jest zgniła, należy zbudować coś nowego.
Wśród propozycji tego „nowego” pojawiają się różne koncepcje: od „Pucharu Wydziałów” za udział w wydarzeniach ogólnouniwersyteckich, przez zadbanie o lepszy wizerunek Samorządu, po propozycję Dnia Integracyjnego dla osób niepełnosprawnych. Zapowiadana jest także szersza współpraca z władzami Warszawy.
W niektórych miejscach z programu wyziera lekki populizm – planowane jest np. „zainteresowanie się barierami społecznymi” doświadczanymi przez osoby niepełnosprawne. Ciężko uniknąć wrażenia, że tak naprawdę nie ma za bardzo planów na to, jak te bariery pokonywać – wszystko wyjdzie „w praniu”. Na szczęście chodzi tylko o „niektóre” miejsca programu. Docenić należy to, że każda komisja przewidziała całą stronę informacji z nierzadko bardzo konkretnymi sprawami, którymi chciałaby się zająć.
Po raz kolejny w historii samorządu pada także postulat, aby debatować nad funkcjonowaniem SJO, SWFiS oraz OGUN-ów — jest to chyba jeden z bardziej wytartych postulatów, chociaż, znowu, jak wspominała Julia Sobolewska w rozmowie z nami, niektóre sprawy po prostu konsternują wszystkich samorządowców i mogą się powtarzać.
Ogółem jednak: zapowiada się smakowita dyskusja na dzisiejszych obradach Parlamentu.