Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Muzyka

"Wianki" grają nad Wisłą

Razorlight, indi-rockowa grupa muzyczna już 21 czerwca będzie gościem specjalnym warszawskiego festiwalu „Wianki nad Wisłą”. Jednak tegoroczna edycja imprezy z okazji Nocy Kupały to nie tylko koncerty, ale również piknik rodzinny, podczas którego m.in. będzie można podziwiać paradę balonów lub przepłynąć się tradycyjną łodzią po Wiśle.

Tegoroczne „Wianki nad Wisłą” to już 19. edycja tego największego ogólnodostępnego, plenerowego wydarzenia w Warszawie. Do jego organizacji tradycyjnie został udostępniony teren Podzamcza. Największą atrakcją festiwalu zorganizowanego z okazji najkrótszej nocy w roku będzie angielsko-szwedzka grupa muzyczna Razorlight mająca na swoim koncie takie hity jak „America” czy „Wire to Wire”. Zespół, który jest przedstawicielem gitarowego indie-rocka będzie występowała przed warszawską publicznością już drugi raz (pierwszy występ miał miejsce w 2009 roku na Orange Warsaw Festival). Poza Razorlight na scenie wystąpi funkowo-punkowy zespół Łąki Łan, a także weterani polskiej sceny muzycznej: Hey oraz Dżem.

 

 

Jak zapowiadają organizatorzy, koncerty nie będą jedyną atrakcją 19. edycji Wianków nad Wisłą. Świętowanie tegorocznej Nocy Kupały ma mieć nową formułę. Festiwal będzie trwał cały dzień, rozpocznie się rodzinnym piknikiem o godz. 14, a zakończy o północy pokazem sztucznych ogni pt. „Polskie Kwiaty”. Teren plenerowej imprezy zostanie podzielony na cztery strefy tematyczne (Twórczej swobody, Spełnionych marzeń, Tradycji wiślanej, Balonów). Uczestnicy poza tradycyjną zabawą w plecenie wianków i puszczanie ich z prądem rzeki, będą mogli przepłynąć się po Wiśle tradycyjnymi łodziami czy podziwiać paradę balonów.

 

dbimage_gallery_image_2882Koncerty w Noc Kupały wpisały się na stałe w kalendarz warszawskich imprez. Wianki nad Wisłą 2013 / źród. estrada.com.pl fot. Adam Oleksiak

 

Wianki nad Wisłą to festiwal związany z letnim przesileniem Słońca. Świętowanie najkrótszej nocy w roku wywodzi się ze słowiańskich wierzeń. Tradycję tę w Polsce określa się różnymi nazwami. Niektóre z nich to Noc Kupały, sobótka, czy palinocka. Słowiańskim obrzędem, który zyskał największą sławę było puszczanie przez panny wianków z nurtem rzeki. Dzięki wróżbie młode kobiety miała dowiedzieć się czy czeka je los mężatki, czy starej panny. Podczas najkrótszej nocy rozpalano również ogniska i palono w nich zioła, aby zapewnić sobie zdrowie, powodzenie, a także urodzaj na polach.

 

10360467_722952981102807_7830949258891829307_n

 

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: 

 • 14:00: rozpoczęcie Pikniku Świętojańskiego na Podzamczu
 • 19:30: parada balonów

 

Koncerty:

 • 20:00 ŁĄKI ŁAN
 • 21:00 HEY
 • 22:00 DŻEM
 • 23:00 RAZORLIGHT
 • 24:00 Pokaz sztucznych ogni pt. „Polskie Kwiaty”


Program pikniku Świętojańskiego

Strefa twórczej swobody:

 • 14.00-16.30: Malowanie żagli
 • 16.30-17.00: Uroczyste przeniesienie żagli z Podzamcza na nabrzeże Wisły oraz zamocowanie na masztach tradycyjnych warszawskich łodzi.
 • 14.30-19.00: Kreacje wiankowe – metodą sitodruku i techniką flex będziemy zdobić wiankowymi motywami tekstylia (każdy może przynieść własną bawełnianą koszulkę, torbę itp.) Dodatkowo do wygrania koszulki przygotowane przez grupę Vlepvnet.
 • 14.00-19.00: Wiankowa Góra, w punkcie florystycznym z kwiatów, ziół i zbóż każdy chętny będzie mógł upleść własny wianek, a pomocą służyć będzie florystka, która pokaże niecodzienne metody.
 • 14.00-19.00: Akcja „Życzenie na lato” i plecenie ogonów z kwiatów paproci. Wspólnie z uczestnikami imprezy i zespołem Łąki Łan przygotujemy 11 paprotnych ogonów, które wykorzystane zostaną w paradzie balonów. Jeden z nich zawierać będzie życzenia na lato uczestników imprezy. Ponadto na stoisku TVP Warszawa uczestnicy zabawy będą mogli podzielić się swoim życzeniem przed kamerą.

 

Strefa spełnionych marzeń:

 • 14.00-19.00: stoisko wróżki wiankowej, konkursy, gry i zabawy przygotowane przez partnera imprezy – LOTTO. Do wygrania wiankowe koszulki, specjalne wianki, zdjęcia w fotobudce oraz rejsy po Wiśle.

 

Strefa tradycji wiślanej:

 • 14.00-20.00: rejsy tradycyjnymi łodziami między dwoma brzegami Wisły. Regaty łodzi flisackich, lejtaków i pychówek. Możliwość odbycia podróży w przeszłość i spędzenia czasu w bindudze, tradycyjnej przystani żeglarskiej. Będzie można w niej poznać ludzi oddanych rzece i jej historii, spróbować zupy rybnej z kociołka, posłuchać tradycyjnych pieśni i zrelaksować się w naturalnym otoczeniu praskiego brzegu Wisły. Dwuosobowe rejsy będzie można wygrać w konkursie zorganizowanym przed imprezą. W tym celu trzeba będzie odnaleźć kwiat paproci, który wyrośnie na Krakowskim Przedmieściu już 14 czerwca .

 

Strefa balonów:

 • 17.30-19.30: możliwość obejrzenia przygotowań 11 ekip balonowych do parady. Razem z zespołem Łąki Łan przygotujemy ogony paprotne do uroczystej wiankowej podróży na drugą stronę rzeki. Około godziny 19:30 planowany jest odlot balonów z Podzamcza.

Strefa wolontariatu:

W tym roku przy organizacji Wianków nad Wisłą współpracować będziemy z około 30 osobową grupą wolontariuszy. Będą oni animować publiczność w strefach wiankowych, a także opowiadać o idei wolontariatu w przyjaznej przestrzeni. Dzięki specjalnym ankietom zbierzemy informacje od uczestników Wianków jak chcieliby spędzić 20 edycję imprezy, która odbędzie się za rok.