Recenzje

„Sen” – Judyta Papp i Leszek Kołakowski

Nakładem Wydawnictwa National Geographic ukazał się album, będący projektem autorstwa Judyty Papp i Leszka Kołakowskiego.  Ponad 40 fotografii zaprezentowanych w dużym formacie, siedem pytań i kilkadziesiąt odpowiedzi na pytania dotyczące snu i marzeń sennych.

Sen_G-J-RBA,images_big,17,978-83-60006-62-7.jpgOkładka „Sen”

Judyta Papp jest artystką zajmującą się głównie fotografowaniem znanych ludzi. Tym razem podejmuje się trudnego zadania sportretowała „uśpionych” bohaterów albumu. Wśród jej bohaterów są muzycy, naukowcy, aktorzy, pisarze, sportowcy, dziennikarze oraz osoby duchowne. 30 znanych osobistości, m.in. Agnieszka Holland, Anna Dymna, Dorota Masłowska, Katarzyna Kolenda-Zaleska, ks. Adam Boniecki, Janusz Głowacki, Robert Korzeniowski, Jarosław Kurski, Krystian Lupa, Artur Rojek, Marek Safjan, Maciej Stuhr.

Leszek Kołakowski, jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofów, zadaje pytania o sen – dzięki niemu zostajemy wprowadzeni w sferę rozważań filozoficznych. Z pytań dowiadujemy się na przykład, co by było, gdybyśmy wcale spać nie potrzebowali i nawet nie wiedzieli, że coś takiego, jak sen, istnieje, czy życie nasze byłoby wtedy szczęśliwsze, czy wręcz przeciwnie? Każdy bohater odpowiada oddzielnie na zadawane pytania. Judyta Papp natomiast doskonale ilustruję odpowiedzi bohaterów fotografiami. Tworzy ich senny portret. W albumie spotkamy zdjęcia kolorowe, jak i czarno-białe, ciekawe kadry osób fotografowanych. Na każdym z portretów bohaterowie mają zamknięte oczy.

Nie jest to zwykły album, w którym po prostu opublikowano fotografie znanych osób. Te zdjęcia, jak i odpowiedzi na pytania, pozwalają inaczej spojrzeć na bohaterów, jak i na samo zjawisko snu. Ten album wciąga powoli.

Judyta Papp, Leszek Kołakowski „Sen”

G+J RBA National Geographic

Liczba stron 176, Warszawa 2009