Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURAMuzyka

Rok Witolda Lutosławskiego w CSW

„LUTOSFERY” to zarówno koncerty, debaty oraz pokazy filmowe inspirowane muzyką Witolda Lutosławskiego, które między 15 a 17 września zgromadzą widzów w Centrum Sztuki Współczesnej. 

LutosławskiWitold Lutosławski/źródło: CSW

 

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego, wybitnego kompozytora, dyrygenta, a także pianisty. Okazja ta stała się pretekstem do zorganizowania – przez Centrum Sztuki Współczesnej oraz FUNDACJĘ f.o.r.t.e. – cyklu spotkań poświęconych osobie oraz twórczości kompozytora. „LUTOSFERY”, które rozpoczęły się 16 lipca i potrwają aż do 18 grudnia, to nie tylko koncerty, ale również pokazy filmowe, debaty oraz wydarzenia związane z działalnością Witolda Lutosławskiego.


Już 15 września o godz. 18.00 w budynku Laboratorium CSW odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Dialogi i interwencje”. Do rozmowy, której hasłem przewodnim będzie „Witold Lutosławski – Człowiek – humanista”, zasiądą spadkobiercy kompozytora Gabriela i Marcin Bogusławscy, dziennikarka Polskiego Radia i pianistka – Zofia Owińska oraz wybitny muzykolog i kompozytor prof. Charles Bodman Rae. Bezpośrednio po debacie zostaną zaprezentowane choreografie zainspirowane i wykonane do utworów Witolda Lutosławskiego.

 

W poniedziałek 16 września podczas „LUTOSFER” zostaną zaprezentowane trzy filmy. Jako pierwszy odbędzie się pokaz dokumentalnej impresji z muzyką Witolda Lutosławskiego „Suita warszawska”, która przedstawia powojenne miasto, jego zniszczenia, odbudowę i codzienne życie. Następnie zostanie wyświetlony film biograficzny o Lutosławskim „Woven Words”. Cały cykl zakończy dokument Macieja Grygasa „Jeden dzień w PRL”, który jest poświęcony tematowi totalności socrealistycznego systemu. Pomiędzy pokazami filmowymi odbędzie się koncert Chóru Męskiego OKTAWIAN oraz drugie spotkanie z cyklu „Dialogi i interwencje”, którego upłynie pod hasłem „SOC-REALIZM?”.

 

Następnego dnia, na zakończenie wrześniowych spotkań z cyklu „LUTOSFERY”, przewidziany jest koncert młodego pianisty Piotra Orzechowskiego, który wraz ze swoim zespołem High Definition Quartet, weźmie na warsztat słynne „Bukoliki” Witolda Lutosławskiego.

 

Szczegółowe informacje na stronie Centrum Sztuki Współczesnej