KULTURATeatr

Monodramy z Manhattanu w Warszawie

Nowojorski festiwal monodramu rusza z Stanów Zjednoczonych do Europy. Pierwsza edycja United Solo Europe odbędzie w warszawskim Teatrze Syrena w dniach 12-15 września. Gwiazdą festiwalu będzie Regina Advento – artystka związana z Teatrem Tańca Piny Bausch.

Po trzech spektakularnych sezonach w Nowym Jorku największy festiwal spektaklu jednego aktora – United Solo – postanowił poszerzyć swoje horyzonty i zaprezentować swoje produkcje w Europie. United Solo Europe startuje już 12 września w warszawskim Teatrze Syrena przy ul. Litewskiej, a polskiej publiczności zaprezentuje sześć spektakli.

regina_advento_in_dreamlines_photo_by_karl-heinz_krauskopf.jpegRegina Advento w spektaklu „Dreamlines”, fot. Karl-Heinz Krauskopf

Największą gwiazdą United Solo Europe będzie Brazylijka Regina Advento – związana od dwudziestu lat z legendarnym Teatrem Tańca Piny Baush. Artystka zaprezentuje swój autorski projekt „Dreamlines”. Na scenie zobaczymy również monodram Ewy Kasprzyk do tekstu Pedro Almodóvara oraz Antchony’ego Nikolchev, nagrodzonego dwukrotnie przez United Solo za spektakl „The Echoes Off The Walls Underground Are Louder Than Your Footsteps Above Me” (Echa odbite od ścian podziemia brzmią donośniej niż odgłosy twoich kroków nade mną).

Oprócz spektakli United Solo Europe oferuje warsztaty teatralne skierowane do osób zainteresowanych poznaniem sztuki monodramu. Uczestnicy będę mogli pod okiem aktorów doskonalić sztukę gry aktorskiej czy samoświadomość sceniczną. W ramach festiwalu odbędą się również wystawy fotografii Pawła Fabjańskiego oraz Łukasza Murgrabiego, a na dziedzińcu Teatru Syrena będzie miała miejsce akcja tworzenia rzeźby poprzez niszczenie wielkiego bloku styropianu. Po spektaklach organizatorzy zapraszają na ul. Szarą 10 na wspólny śpiew i taniec w rytmie jazzu i swingu.

Więcej na temat United Solo Europe na stronie: www.teatrsyrena.pl i www.unitedsolo.eu/europe/pl/

UNITED+SOLO+EUROPE+USE_baner.jpg