Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURA

Historie przedmiotów codziennego użytku

„Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich” to tytuł wystawy, która od 18 października 2013 roku, będzie prezentowała przedmioty codziennego użytku, za którymi skrywają się losy polskich Żydów.

biografie3a.jpgPrzedwojenny drewniany kufer podróżny/fot. Muzeum Historii Żydów Polskich


Wystawa prezentowana w Muzeum Historii Żydów Polskich jest częścią projektu „Zbiory–pamiątki–Darczyńcy”. Ekspozycja wystawy w 90% składa się z przedmiotów przekazanych z domowych kolekcji na rzecz muzeum. Każdy z eksponatów skrywa za sobą opowieść swojego pochodzenia, która nierozłącznie wiąże się z historią życia jego właściciela. Dlatego wystawa nie tylko prezentuje materialne przedmioty, ale również przedstawia sylwetki ludzi, którzy przyczynili się do tego, że znalazły się one w muzeum.

Przestrzeń ekspozycji została podzielona na siedem części: „księga, książka”, „emigracja, podróż, wędrówka”, „ślady nieobecnej obecności”, „pamiątki rodzinne, pamiątki osobiste, przedmioty opowiedziane”, „Ojczyzna”, „sztuka” oraz „ukrywanie”. Każdej grupie przedmiotów towarzyszy praca polskiego artysty, która dopowiada językiem sztuki przesłanie poszczególnych narracji. Z przedstawienia dziesiątek indywidualnych historii wyłania się zbiorowa opowieść, która symbolizuje doświadczenie składające się na tożsamość polskich Żydów.

biografie6a.jpg

Wśród eksponatów znajdą się m.in. rzeczy podarowane przez prof. Bartoszewskiego, który swoją życiową postawą przyczynił się do ratowania Żydów. Wśród przekazanych przez niego przedmiotów znalazły się między innymi dokumenty historyczne z okresu drugiej wojny światowej oraz pamiątkowy pierścień wytworzony w łódzkim getcie.

Wystawę będzie można obejrzeć w gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich między 18 października 2013 roku a 17 lutego 2014 roku. Wstęp wolny.