Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

WFF 2013: Emanuelle Seigner w Warszawie

Organizatorzy festiwalu ujawnili elektryzującą wiadomość, że na gali zamknięcia pojawi się Emanuelle Seigner – żona Romana Polańskiego i odtwórczyni głównej roli w jego najnowszym filmie, „Wenus w futrze”.

Niewykluczone, że aktorka będzie także mogła spotkać się z publicznością i odpowiedzieć na zadane pytania. Dla tych, którzy na pokaz filmu się nie załapali (bilety skończyły się rano pierwszego dnia wyprzedaży) jest dobra wiadomość – film wchodzi dwa tygodnie później do regularnej dystrybucji w kinach. Tymczasem zapraszamy do lektury tekstu, w którym śledzimy wcześniejszą twórczość Polańskiego: http://www.pdf.edu.pl/text-polanski-cztery-sciany-szalenstwa-1371

2915_ViF KADR 3.JPG

Miniony weekend był świadkiem 71 premier filmowych, które obejrzało tysiące widzów. O ile w piątek można jeszcze sobie było pozwolić na położenie torby na fotelu obok, to w sobotę i niedzielę większość seansów była całkowicie wyprzedana. Szczególną popularnością cieszył się sobotni pokaz filmu otwarcia – „Zatrzymane życie” w reżyserii Uberto Pasoliniego, a także amerykańska produkcja „Ani słowa więcej”, w której swoją ostatnią rolę zagrał zmarły w tym roku James Gandolfini.

W poniedziałkowy wieczór wydarzeniem festiwalu jest równoczesna w Warszawie i na festiwalu w Busan premiera filmu Jana Kidawy Błońskiego „W ukryciu”. Wezmą w niej udział reżyser oraz aktorki wcielające się w główne role w filmie. We wtorek natomiast pokazany zostanie chyba najbardziej wyczekiwany film festiwalu – owiana w glorii i chwale na festiwalu w Gdyni „Ida” Pawła Pawlikowskiego,  Polaka mieszkającego na stałe w Wielkiej Brytanii, zdobywcy dwóch nagród BAFTA (najbardziej prestiżowej brytyjskej nagrody filmowej).