Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

media

MediaTory 2013 rozpoczęte

Blisko 15 tysięcy studentów i studentek dziennikarstwa z 19 uczelni wyższych w Polsce może oddać swój głos w plebiscycie MediaTory. Jest to już siódma edycja konkursu w którym nagradzani są dziennikarze i ludzie mediów. Głosowanie potrwa do 20 października. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 7 grudnia na uroczystej gali w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

Studenci będą mogli głosować na dziennikarzy i ludzi mediów, których działalność w ubiegłym roku akademickim uznali za godną naśladowania. Nominacje zostały przyznane w ośmiu kategoriach. W każdej z nich znajduje się pięć nazwisk lub redakcji, które zostały wyłonione z propozycji nadsyłanych przez uczelnie partnerskie przez cały rok. Studenci wybiorą również swój AuTORytet – dziennikarza, od którego mogą uczyć się rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów. Na karcie do głosowania znajduje się 9 propozycji oraz puste miejsce, gdzie każdy z głosujących studentów może wpisać dowolne nazwisko swojego dziennikarskiego autorytetu. Nagroda przyznawana jest za całokształt pracy dziennikarskiej, a laureat zostanie ogłoszony już 26 listopada.

 

nominowani 2012Laureaci MediaTorów 2012 / fot. materiał prasowy plebiscytu MediaTory

 

Pozostałe kategorie wraz z przykładowymi tegorocznymi nominacjami przedstawiają się następująco:

dm3Gala MediaTorów / fot. materiał prasowy plebiscytu MediaToryOBSERWATOR – laureatem tej nagrody jest osoba, która prezentuje innym „prawdziwe opowieści z innego – choć często bliskiego nam – świata”. W tym roku nominowani w tej kategorii są m.in. Krzysztof Miller – za książkę „13 wojen i jedna”, która mówi o największych konfliktach zbrojnych XX wieku oraz Paweł Smoleński – za reportaż „Arab strzela, Żyd się cieszy”, w którym oddaje głos ludziom znajdującym się po obu stronach barykad społecznych, kulturowych i narodowych. W tamtym roku „Obserwatorem” został Wojciech Jagielski.

 

NAWIGATOR – przyznawany publicystom, dzięki którym „nasze poglądy zaczynają iść własną drogą”. W ubiegłej edycji plebiscytu tytuł ten otrzymał Konrad Piasecki. W tym roku pretendują do niego m.in. Paweł Reszka (Tygodnik Powszechny) – za zniuansowaną publicystykę, która nie poprzestaje na ukazaniu spolaryzowanego sporu a także Agnieszka Szydłowska (Program 3 Polskiego Radia) – za radiowe dziennikarstwo kulturalne najwyższej próby.

 

TORPEDA – nagroda dla osoby mediów, która swoją pracą udowadnia, że „szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać”. Tegorocznymi nominowanymi w tej kategorii są m.in. Piotr Milewski (Radio Zet) – za błyskawiczny przekaz informacji zza oceanu m.in.: relację z wyborów prezydenckich i Tomasz Skory (RMF FM) – za celne i odważne komentarze, zarówno na antenie radia, jak i na portalach społecznościowych, na temat bieżących spraw toczących się w Polsce i za granicą. W ubiegłym roku nagroda ta trafiła w ręce Krzysztofa Berendy.

DETONATOR – tym tytułem nagradzani są dziennikarze, których publikacje „wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów”. Taka nagrodą może się pochwalić Tomasz Patora. Natomiast w tegorocznej edycji plebiscytu konkurować ze sobą będą m. in. Bartosz Janiszewski – „Skandal w fundacji pomocy dzieciom” (Wprost) – za śledztwo dziennikarskie ujawniające liczne nieprawidłowości w działaniach Jakuba Śpiewaka, założyciela fundacji Kidprotect.pl oraz Mariusz Szczygieł – „Śliczny i posłuszny” (Duży Format, Gazeta Wyborcza) – za wstrząsający reportaż o kobiecie skazanej za zabójstwo 6-letniego pasierba, która po kilku latach od odbycia kary podjęła pracę w szkole i została ekspertem MEN.

AKUMULATOR – nagroda przyznawana osobie mediów, która „ładuje nas pozytywną energią”. W tamtym roku zdobył ją Tomasz Zimoch. W obecnej edycji plebiscytu nominowany został m. in. Paweł Abramowicz (FAKTY TVN) – za pokazywanie, że absurdy rzeczywistości mogą nie tylko dziwić, ale także śmieszyć.

PROWOKATOR – kategoria w której nagradzani są ludzi mediów, za „decyzje, które dają nam do myślenia”. Nominowanym do tego tytułu w tegorocznych MediaTorach został m. in. Robert Mazurek – „Pochodnie przeciw ludziom” (Rzeczpospolita) – za wywiad z posłanką PO – Ligią Krajewską, będący prowokacją dziennikarską, w którym udowodnił, że posłanka nie zna programu własnej partii. W poprzedniej edycji plebiscytu nagrodę tą otrzymał Krzysztof Hołownia.

INICJATOR – tytuł, który jest przyznawany dziennikarzom za to, że „pokazują, że można inaczej”. Rok temu przyznano go Wojciechowi Bojanowskiemu. Obecnie nominowany do tej nagrody jest m.in. Jan Wróbel (Poranek Radia TOK FM) – za udowadnianie, że audycje publicystyczne w Polsce można prowadzić nie tylko rzeczowo i merytorycznie, ale także ze swobodą i luzem.

REFORMATOR – nagroda przyznawana za materiały, akcje, które „zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem”. W tym roku studenci dziennikarstwa nominowali w tej kategorii m. in. akcję „Jak urządzić świat?” (Gazeta Wyborcza) – za przygotowywanie uczniów do publicznej debaty na tematy społeczne i gospodarcze oraz angażowanie ich do dyskusji dotyczącej poprawy świata. Ubiegłorocznym „Reformatorem” nagrodzono akcję „Gazety Wyborczej” – „Energia Kobiet”.

Pełna lista kategorii i nominowanych znajduje się na oficjalnej stronie plebiscytu MediaTory: www.mediatory.pl .Głosowanie potrwa do 20 października, a wszystkich zwycięzców poznamy 7 grudnia podczas uroczystej gali w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.