Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Życie w cieniu klątwy

Film „Rakieta” opowiada o chłopcu zmagającym się z opinią przeklętego. Akcja toczy się we współczesnym Laosie, który wciąż nosi jeszcze ślady zniszczeń z czasów amerykańskiej interwencji w sąsiednim Wietnamie. Choć jest to dopiero filmowy debiut reżysera Kima Mordaunta, „Rakieta” zdobyła już wiele nagród na światowych festiwalach i została ogłoszona australijskim kandydatem do Oskara.

rakieta 1.jpgfot. materiały prasowe

Ahlo, główny bohater filmu, rodzi się jako jeden z bliźniaków. Według panujących w Laosie wierzeń, jedno z bliźniąt zawsze jest przeklęte, a drugie – błogosławione. Zwyczaj nakazuje zabicie obu, aby ten pechowy nie ściągnął nieszczęścia na rodzinę. Ponieważ jednak brak chłopca umarł przy porodzie, matka postanowiła ukryć fakt że urodziła bliźniaki i zachować przynajmniej jedno dziecko.

Wszystko wskazuje jednak na to, że na chłopcu rzeczywiście ciąży jakaś klątwa. Nie może on odnaleźć się w sztywnych ramach społeczeństwa, a przez swój upór i niezbyt fortunne pomysły ściąga na rodzinę wciąż nowe nieszczęścia. W rozpaczliwej próbie przełamania klątwy Ahlo postanawia wziąć udział w wielkim konkursie rakiet. Jeśli wygra, zapewni rodzinie dostatek i szacunek, odpokutowując swoje wcześniejsze winy.

rakieta 2.jpgfot. materiały prasowe

Choć akcja toczy się w odległym Laosie, to w filmie nie widać w nim specjalnej egzotyki, kulturowej inności bohaterów. Ahlo wraz ze swą koleżanką Kią oglądają amerykański kanał muzyczny, grają też w baseball. Film niesie ze sobą typowo hollywoodzkie przesłanie, że nawet jeśli nikt w ciebie nie wierzy, a samo przeznaczenie zdaje się być przeciw tobie, to dzięki wytrwałości i dobremu pomysłowi, możesz osiągnąć sukces. Taki „amerycan dream” w laotańskiej dżungli.

Ameryka i Amerykanie są w filmie przedstawieni niejednoznacznie. Z jednej strony to oni zrzucili bomby, z których wiele wciąż leży w dżungli, czyniąc dziecięce beztroskie zabawy bardzo niebezpiecznymi. Z drugiej jednak kulturowe wpływy Stanów Zjednoczonych ukazane są raczej pozytywnie. Przykładem może tu być wujek Kii, zwany Pourple, od koloru stroju jaki nosi. Kiedyś był żołnierzem, obecnie spędza czas na piciu whiskey i oglądaniu MTV. Choć przez większość społeczeństwa jest on uważany za degenerata, to jako postać wesoła i pozytywna wzbudza sympatię widzów i w pewnym sensie jest mentorem Ahlo.

 

Rakieta
reżyser: Kim Mordaunt
polska premiera: 6 grudnia 2013
produkcja: Australia
czas trwania: 96 minut