Stand by – Białoruś oczami 7 fotografów

„Stand By” to projekt kolektywu fotograficznego Sputnik Photos. Grupa fotografów podjęła próbę opowiedzenia o współczesnej BIałorusi. Od 10 grudnia w Leica Gallery będzie można oglądać efekty ich pracy.

fot. Andrei Liankevich/Sputnik Photos

Analogicznie do swojego poprzedniego projektu o Islandii „(IS)not”, tym razem fotografowie grupy Sputnik Photos wyruszyli na wschód. Rafał Milach, Agnieszka Rayss, Jan Brykczyński, Adam Pańczuk, Justyna Mielnikiewicz, Andrei Liankevich oraz Manca Juvan postanowili sfotografować życie w kraju „ostatniego dyktatora w Europie”. Praca nad zdjęciami trwała około dwóch lat i zaowocowała różnorodnymi historiami, które tworzą wielowątkowy obraz współczesnej Białorusi. Przykładowo Jan Brykczyński fotografował tereny Puszczy Białowieskiej – ostatniego pierwotnego lasu w Europie. Agnieszka Rayss z kolei sportretowała weteranki Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Dopełnieniem białoruskiego projektu jest wydana przez kolektyw Sputnik Photos książka pt. „Stand By”. Wystawie towarzyszyć będą liczne styczniowe spotkania i dyskusje.

„Stand By”, Sputnik Photos
10 grudnia 2013 – 26 stycznia 2014
Leica Gallery Warszawa, ul. Mysia 3, II piętro
Wernisaż wystawy: 10 grudnia, godz. 20:00
Regularne godziny otwarcia: pon-sob: 10-20, niedziela: 12-18.

SPUTNIK PHOTOS  to międzynarodowy kolektyw fotografów dokumentalistów pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej. Artystów połączyło doświadczenie transformacji tego regionu, pasja obserwowania i opisywania tego, co ich otacza, a co jest w ciągłej zmianie. Kolektyw realizuje zbiorowe i indywidualne projekty fotograficzne. Ważną częścią ich pracy jest działalność wydawnicza, w którą włączają dziennikarzy i pisarzy. O projekty graficzne książek i periodyków dba Ania Nałęcka / Tapir Book Design. Kolektyw działa także w przestrzeni edukacyjnej: w 2012 roku zainaugurował Program Mentorski Sputnika. Fotografie kolektywu zdobywają najważniejsze międzynarodowe nagrody, takie jak World Press Photo czy Picture of the Year International. Prezentowane są w galeriach i na festiwalach fotograficznych na całym świecie. Skład kolektywu: Andrej Balco, Jan Brykczyński, Manca Juvan, Andrei Liankevich, Michał Łuczak, Justyna Mielnikiewicz, Rafał Milach, Adam Pańczuk, Agnieszka Rayss. Koordynacją projektów zajmuje się Marzena Michałek.