Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Ukochany synek

Każda rodzina ma swoją własną historię. Nierozwiązywane, zamiatane pod dywan problemy dotyczą zarówno biednych jak i bogatych. Tak jak w przypadku filmu„Pozycja dziecka” często kłopoty ogniskują się wokół relacji pomiędzy rodzicami i dzieckiem. I czasem dopiero w wyjątkowych okolicznościach wychodzą na jaw.


pozycja dziecka1.jpg

 

Cornelia jest doświadczoną kobietą, która właśnie skończyła 60 lat. Mieszka wraz z mężem w pięknym, dużym domu na przedmieściach Bukaresztu, są szanowani, zadbani i mają masę przyjaciół należących do stołecznych elit. Znajomi gromadnie przybywają na urodziny Cornelii, jednak zastanawia nieobecność jedynego syna solenizantki. Istotnie relacje z matką około 30-letniego chłopaka – Barbu nie układają się najlepiej. Barbu pragnie się usamodzielnić, nie wytrzymując już nadopiekuńczości wszędobylskiej Cornelii. Pewnego dnia matka dowiaduje się, że synek uczestniczył w tragicznym wypadku samochodowym. Od tej chwili rozpocznie się walka Cornelii o przyszłość Barbu. Używając wszelkich chwytów spróbuje uchronić syna przed pójściem do więzienia.

ChildsPosejeden

 

Historia opowiedziana przez rumuńskiego reżysera Calina Petera Netzera świetnie obrazuje złożoność relacji w rodzinie. Każda z postaci jest bardzo sugestywna i prawdziwa, targają nią silne emocje. Tak jak w prawdziwym życiu każdy dąży do swoich celów co jest przyczyną wielu konfliktów. Oprócz nieporozumień na płaszczyźnie rodzinnej reżyser pokazuje realia życia w Rumunii. Policja jest przekupna, a znajomości pozwalają załatwić niejeden problem. Masz pieniądze – możesz wszystko.

 

pozycja dziecka2.jpg

 

Film rozpoczyna się powoli, po pierwszym kwadransie widz może być nawet lekko znużony. Jednak z każdą kolejną minutą napięcie rośnie i ta tendencja utrzymuje się, aż do ostatniej sceny. Nie ma zbędnych dialogów i dramatycznych przewlekłych ujęć rozbijających fabułę. Rozmowy uderzają realizmem, a szczególnie dialogi z udziałem Cornelii. Naprawdę w każdym zdaniu kobieta przekonuje, że za syna jest w stanie skoczyć w ogień. Jak lwica będzie go bronić przed wszystkimi nawet wbrew jego woli. Jak poradzi sobie w tej roli i czy zbliży się dzięki swojej walce do ukochanego syna?

Film jest laureatem Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2013. 

pozycja dziecka3.jpg„Pozycja dziecka” (Pozitia capilului)

Rumunia 2013, polska premiera – sierpień 2013

reż. Calin Peter Netzer, 112min

nasza ocena: 9/10