Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

media

Instagram – najbardziej przygnębiający portal

Co w dzisiejszych czasach najbardziej przygnębia młodych ludzi? Okazuje się, że przyczyną depresji może być portal społecznościowy.

 

instagram2blog.instagram.com

Facebook i Instagram zostały uznane za portale najbardziej przygnębiające. Skąd takie wnioski? Osoby korzystające z Facebooka, zaczynają wierzyć w to, że inni mają życie lepsze niż oni. „Wrzucane zdjęcia i podpisy tworzą wrażenie iluzji, nieprawdziwego świata” – twierdzą naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu Utah Valley. Takie wnioski wysnuli na podstawie badań, w których udział wzięło blisko pół tysiąca studentów. Odpowiadali oni na pytania dotyczące statusów i zdjęć publikowanych przez ich znajomych.  Badani musieli odpowiedzieć twierdząco lub przecząco na stwierdzenia: „Życie jest sprawiedliwe” i „Wielu znajomych ma lepsze życie niż ja”.

 


W badaniach okazało się, że istnieje zjawisko “facebookowej depresji”. Młodzi ludzie zostają przytłoczeni pozytywnymi statusami i zdjęciami szczęśliwych przyjaciół.


instagramblog.instagram.com

Facebooka w “depresyjności” pobił inny portal – Instagram.  Jessica Winter, dziennikarka czasopisma “Slate” uważa, że Instagram jest bardzo podobny do Facebooka. Użytkownicy oglądają swoje zdjęcia, mogą je “lajkować” oraz nadawać do siebie nawzajem różne treści i komunikaty. Ludzie wpadają w depresję, bo porównują swoje życie do tego przedstawionego w sposób przejaskrawiony na zdjęciach. “Są z tego powodu przygnębieni i niezadowoleni” – twierdzi dziennikarka.


Instagram to internetowy portal służący publikowaniu i oglądaniu zdjęć. Połączony jest z aplikacją na urządzenia mobilne (iOS, Android). Pozwala ona na robienie zdjęć i stosowanie charakterystycznych filtrów. Z Instagramu korzysta również wiele znanych osób, jak Doda czy Anja Rubik.