Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Tydzień Kina Hiszpańskiego

Największy poza granicami Hiszpanii przegląd tamtejszych filmów rozpoczyna się 7 marca. Dla widzów to niepowtarzalna okazja, aby zapoznać się z pełnym przekrojem hiszpańskiej kinematografii – od kina artystycznego po kasowe superprodukcje, oraz odetchnąć od wszechobecnego w polskich kinach Hollywood.

 

Najważniejszą sekcją TKH – o najliczniejszym spektrum filmowym – będzie Nowe Kino Hiszpańskie, w ramach którego zaprezentowane zostaną najciekawsze pozycje z ostatnich trzech lat. Dla większości z nich pokaz festiwalowy będzie też polską premierą.

Hitem tegorocznego Tygodnia Kina Hiszpańskiego może być oparty na faktach thriller Grupo 7 Alberto Rodrigueza – reżysera znakomitych 7 dziewic. Film przedstawia historię specjalnej jednostki policji oczyszczającej z przestępców przygotowującą się do Expo’92 Sevillę. Skojarzenia z brazylijskimi Elitarnymi nasuwają się same i oby okazały się uzasadnione. Grupo 7 został nominowany do Nagród Goya Hiszpańskiej Akademii Filmowej w aż 16 kategoriach.

foto-grupo-7-8-985.jpg

 

Xavi Pueblo w A puerta fria opowiada historię Salvy, nadużywającego alkoholu sprzedawcy sprzętu telewizyjnego, który nie wytrzymuje konkurencji ze strony bezwzględnych młodych wilków. Jego ostatnią szansą są nadchodzące targi branżowe, podczas których Salva musi udowodnić szefowi swoją wartość. Ta analiza moralnego upadku głównego bohatera otrzymała Nagrodę Krytyków Filmowych na Festiwalu Kina Hiszpańskiego w Maladze. Film z gościnnym występem Nicka Nolty’ego.

puerta fria.jpg

 

W luźniejszy klimat wprowadzi widzów Carmina o revienta, absurdalna komedia o 58-letniej Carminie, która po kilkukrotnym obrabowaniu jej sklepu opracowuje przebiegły plan odzyskania straconych pieniędzy. Obraz przedstawiający rezolutną kobietę nie godzącą się z losem, wyreżyserowany przez Paco Leóna, otrzymał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Kina Hiszpańskiego w Maladze.

carmina2.jpg

 

Ciekawy debiut Roberto Péreza Toledo Seis puntos sobre Emma to historia tytułowej Emmy, niewidomej kobiety, która za wszelką cenę nie chce być traktowana jak kaleka. Jest piękna, wygadana, dobrze się ubiera i zmienia partnerów jak rękawiczki. Dopiero gdy postanowi zajść w ciążę, posunie się o krok za daleko. Najlepszy film festiwalu w Las Palmas.

emma.jpg

 

plakatTegoroczny Tydzień Kina Hiszpańskiego potrwa do 24 marca. Oprócz warszawskich Muranowa i Luny pokazy wyświetlą kina studyjne w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Na festiwal zapraszają organizatorzy – Ambasada Królestwa Hiszpanii, Instytut Cervantesa i AP Manana.