553306971_1212213604277933_535995327415951361_n

Pierwsza audycja „Teraz Nauka” już dostępna!

Z radością informujemy, że pierwsza audycja z cyklu „Teraz Nauka” została oficjalnie opublikowana! To inauguracyjny odcinek nowego projektu realizowanego przez Fundację na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego – inicjatywy, która łączy świat nauki z mediami, popularyzując najciekawsze zagadnienia badawcze w przystępnej formie.

W pierwszej audycji prowadzący zastanawiają się, czy krew można sztucznie wyprodukować, ale temat rozwijany jest szerzej — w kontekście krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Słuchacze dowiedzą się, jak ogromne znaczenie ma każdy dawca: oddanie jednej jednostki krwi może uratować nawet trzy życia, co podkreśla znaczenie regularnego dzielenia się krwią.

W programie gośćmi są:

• Marta Pawlak, Krajowa Koordynatorka akcji Wampiriada organizowanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów — opowiada o działaniach promujących oddawanie krwi,

• dr Magdalena Gudzińska-Adamczyk, kierowniczka gabinetu kwalifikacji w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, która przybliża praktyczne i naukowe aspekty działalności krwiodawców oraz funkcjonowania systemu krwiolecznictwa.

Projekt „Teraz Nauka” to cykl 10 audycji radiowych poświęconych promocji i popularyzacji badań naukowych, działalności polskich uczelni oraz osiągnięć naukowych studentów i naukowców. Jego głównym celem jest przybliżenie słuchaczom istotnych tematów ze świata nauki oraz pomoc w krytycznym i świadomym odbiorze informacji naukowych – szczególnie tych podawanych przez media.

W kolejnych odcinkach poruszane będą różnorodne tematy – od wpływu nauki na osiągi sportowców, przez innowacyjne badania nad sztuczną inteligencją, aż po fascynujące zagadnienia związane z mózgiem w sytuacjach ekstremalnych. Każdy odcinek to rozmowy z ekspertami i praktykami, którzy tłumaczą naukowe koncepcje w przystępny i interesujący sposób.

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego” – na jego realizację przeznaczono środki w wysokości ponad 64 400 zł

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Arsene Wenger – genialny trener czy specjalista od porażek? (RECENZJA KSIĄŻKI)

Nieszczęśliwa twarz jednego z najpopularniejszych trenerów – symbol jego skomplikowanej...

Grzegorz Schetyna spotka się ze studentami
W mediach ostatnio o byłym marszałku zrobiło się cicho. Pora...
Nie rezygnuj z postanowień noworocznych!
Nowy Rok to czas, gdy wiele osób podejmuje decyzję o...
Rowerem ze smartfonem
Na przestrzeni ostatnich stuleci człowiek pokonał wiele przełomowych dystansów. Wydarzenia...