cristian-guerrero-4U2FZTl7Sh8-unsplash

Korzyści zakazu palenia

Wprowadzenie zakazu palenia w przestrzeni publicznej, a następnie w lokalach komunalnych w USA, przyczyniło się do wyraźnego zmniejszenia liczby hospitalizacji z powodu chorób układu krążenia, takich jak zawały serca i udary — wynika z publikacji w czasopiśmie „Nicotine & Tobacco Research”.

Zarówno aktywne palenie tytoniu, jak i bierne wdychanie dymu papierosowego należą do najczęstszych, możliwych do uniknięcia, przyczyn zgonów. Każdego roku odpowiadają one za około 480 tysięcy zgonów w USA i 70 tysięcy w Polsce.

Naukowcy z NYU Grossman School of Medicine zwracają uwagę, że na szkodliwe działanie dymu tytoniowego narażeni są nie tylko sami palacze, ale również osoby, które go wdychają nieświadomie. Choć odsetek ludzi narażonych na bierne palenie w Stanach Zjednoczonych zmniejszył się z 87,5% w 1988 roku do 25,2% w 2014 roku, wciąż blisko 58 milionów niepalących Amerykanów codziennie stykało się z dymem tytoniowym. W odpowiedzi na ten problem władze lokalne i stanowe rozpoczęły wprowadzanie zakazów palenia w przestrzeni publicznej na początku XXI wieku.

Na początku restrykcje obejmowały miejsca pracy, restauracje i bary. Wkrótce potem pojawiły się dane potwierdzające, że wprowadzenie tych zakazów sprzyja spadkowi ciśnienia tętniczego i liczby hospitalizacji związanych z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Z czasem badacze zauważyli jednak, że najczęstszym miejscem ekspozycji na dym papierosowy dla osób niepalących jest ich miejsce zamieszkania. Dlatego w lipcu 2018 roku Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast USA rozszerzył zakaz palenia na wszystkie budynki komunalne, którymi zarządza, obejmujące obecnie ponad 2 miliony mieszkańców.

Naukowcy z Nowego Jorku postanowili zbadać skutki tego rozporządzenia. Przeanalizowali dane dotyczące liczby hospitalizacji z powodu zawałów i udarów u osób powyżej 50. roku życia, porównując dane mieszkańców lokali komunalnych z grupą kontrolną o zbliżonym profilu demograficznym. Wybór tej grupy wiekowej wynikał z większego ryzyka występowania chorób serca wśród osób po pięćdziesiątce.

Wyniki analizy pokazały, że wprowadzenie zakazu palenia w mieszkaniach komunalnych przyniosło dalszy, choć mniej spektakularny niż wcześniej, spadek liczby przypadków zawałów i udarów. Liczba hospitalizacji również zmniejszyła się wśród starszych lokatorów tych budynków.

(za: Nauka w Polsce)

(fot. Cristian Guerrero on Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Kiedy gaśnie muzyczna gwiazda

Był jedną z największych postaci muzyki klubowej. Równo dwa lata...

Szybko, łatwo, niebezpiecznie? O elektrycznych hulajnogach w Warszawie

W stolicy operują już cztery wypożyczalnie tych urządzeń. Opłata startowa...

Prawo w tempie ekspresowym
Każdy, kto ukończy studia humanistyczne lub społeczne, będzie mógł zostać...
Uniwersytet Warszawski żegna prof. Barbarę Szacką

W piątek na Facebooku Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego opublikowano smutną...