Maciej Pisuk – Prawy brzeg

 

Dzikie chaszcze, stada jazgoczących ptaków, szum leniwie płynącej Wisły i wilgotna ziemia to kawałek niemal samego centrum Warszawy. Na praskim brzegu, między mostem Gdańskim a Łazienkowskim, jest ziemia niczyja, porzucona przez miejskich gospodarzy. Prawie nikt się tu nie zapuszcza, bo teren nieuporządkowany i niepewny. Jeszcze w lecie to ten i ów przyjdzie dla samej bujnej, swobodnie rosnącej zieleni, ale w pozostałe pory roku zupełnie nie ma po co tu zaglądać.


03 - Prawy brzegfot. Maciej Pisuk

 

 

Maciej Pisuk zdecydował się wejść z aparatem w ten zapomniany kawałek Warszawy zimową porą, między listopadem a marcem. Nie był tu sam. Spotkał ludzi osobnych, uciekinierów z wielkiego miasta, żyjących na opak ze standardami współczesności, bo nie mających swojego zakotwiczenia. Ostatnia zima nie była zbyt mroźna, ale jak każda w naszej strefie klimatycznej była niezbyt przyjazna dla osób spędzających całą dobę na dworze. Bohaterowie zdjęć Pisuka zagościli na chłodne miesiące w tym z pozoru nieprzyjaznym kawałku Warszawy. Tu odnaleźli szczególną formę niezależności. Na ziemi niczyjej zatrzymali się na chwilę by przeczekać zimę. Zbudowali, niczym wędrowne ptaki, własne gniazda z patyków i znalezionych wkoło a porzuconych przez innych przedmiotów. Są u siebie, ale czy aby na pewno jest im dobrze? Dokonali wyboru nie akceptowanego przez ogromną część ludzkiej społeczności, uciekli w świat skrajnie surowy, w którym wartości materialne nie mają większego znaczenia. Śnią swój sen o wolności z dala od unormowanego świata, gdzie istnieją standardy zachowań wymuszające nie tylko właściwe postawy życiowe, ale i wygląd oraz cele bliskie i dalekie. Życie ludzi w chaszczach na praskim brzegu nijak ma się do tego uładzonego pomysłu na egzystencję. To bycie na zewnątrz jest mocno ryzykowne. Nie wiadomo co przyniesie następna noc i następny dzień. Niespodziewany atak mrozu w czasie snu może zakończyć wędrówkę cichego mieszkańca prawego brzegu po wymyślonym świecie wolności.

05 - Prawy brzegfot. Maciej Pisuk

 

 

Zdjęcia Macieja Pisuka w bardzo klarowny sposób opowiadają o grupie odmieńców życiowych, którzy dla zaspokojenia swojej potrzeby niezależności nie wchodzą w jakiekolwiek układy z czymkolwiek, co ma zinstytucjonalizowany charakter jak noclegownie czy inne miejsca oferujące opiekę. Mają swój zamknięty świat wśród przyrody i zaledwie kilku niezbędnych do egzystencji przedmiotów. Spokojna narracja kadrów jest dopasowana do tematu. Tu prawie nic się nie dzieje. Czasem ptaki przysiądą na gałęziach, czasem pod naporem wiatru złamie się gałąź, czasem woda po deszczach czy odwilży nabierze niebezpiecznego wigoru. A oni przyglądają się temu, co dookoła, rozpalą ognisko dla rozgrzania się i przygotowania strawy, poprawią wiotkie ściany własnego domostwa, przejdą się w poszukiwaniu pni i gałęzi na opał, ogolą kilkudniowy zarost korzystając ze znalezionego i powieszonego na gałęzi lustra. Uciekli z wielkiego, nieustannie śpieszącego się świata w surową krainę ułudy, czy aby na pewno znaleźli szczęście i upragnioną wolność?

 

07 - Prawy brzegfot. Maciej Pisuk

 

 

Maciej Pisuk

Absolwent Wyższego Zawodowego Studium Scenariuszowego przy PWSFTv i T w Łodzi.

Ukończył Kurs fotoreportażu, przy Laboratorium Reportażu, na wydziale dziennikarstwa UW. Mieszkaniec warszawskiej Pragi. Scenarzysta. Fotografią intensywnie zajmuje się od 5ciu lat. Członek agencji fotograficznej „Forum”.

 

Nagrody i wyróżnienia:

Warszawska Jesień Fotograficzna 2005 – podwójne wyróżnienie

Konkurs „City after eight” 2005 – wyróżnienie

 „Jak się święci 1 Maja” – konkurs fotograficzny Laboratorium Reportażu przy Instytucie dziennikarstwa UW. (2005) – II miejsce – za reportaż

 Pilsner Urquell International Photography Awards 2006 – 5 wyróżnień honorowych w kategoriach:  portrait, culture, children, lifestyle (2 wyróżnienia).

Konkurs fotograficzny „Moja Europa”: 2006  – wyróżnienie za cykl fotografii „Koniec Polski”

WBK Press Foto 2006 – II miejsce w kategorii „społeczeństwo”

Warszawska Jesień Fotograficzna 2007 – I miejsce + wyróżnienie Akademii Fotografii.

PX3 Prix de de la Photographie Paris 2008 – I miejsce (kategoria;  Photojournalism Non-pro – People/Personality) za cykl zdjęć “Faces of Praga”

 

Wystawy indywidualne:

 „Okno na podwórze” – Wydział dziennikarstwa UW 2006

 „Zdjęcia z Polski” – Galeria Obok ZPAF. 2007

„Zabawy” – cykl prezentowany w programie OFF, w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2007

„Zabawy II” – Galeria „Smok” Otwock 2007

„Praga. Moi sąsiedzi.” – Galeria Grodzka, Kraków – cykl prezentowany w programie OFF, w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2008

„Prawy brzeg” – Galeria „Apteka sztuki”. Warszawa 2008

 

 

Wenezuelski majdan
Symbolem tragicznej sytuacji gospodarczej Wenezueli stał się papier toaletowy, a...
Wikingowie podbijają Polskę
Historyczny serial „Wikingowie” który w Stanach Zjednoczonych przyciągnął ponad 4...
Drużyna UW wicemistrzem świata
Finały 36. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM ICPC...
Cudowne dziecko współczesnego filmu
Światowe kino dochowało się pierwszego geniusza wśród najmłodszego pokolenia twórców....