Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Sputnik: Matrioszka w kinie

Filmy erotyczne i bajki, horrory i dokumenty, melodramaty i filmy kryminalne. Różnorodność rosyjskiej kinematografii zdumiewa jak sama Rosja. W Warszawie rozpoczyna się „Sputnik”.


Festiwal filmów rosyjskich „Sputnik nad Polską” już po raz siódmy odwiedzi Warszawę. Przez 10 dni, od 7 do 17 listopada, będzie można obejrzeć rosyjskie filmy, wziąć udział w spotkaniach i dyskusjach czy posłuchać występów zespołów z Rosji.

Tradycyjnie już przyznana zostanie nagroda Grand Prix Sputnika. W tym roku o miano najlepszego filmu walczyć będą produkcje wszystkich gatunków. Wśród konkursowych filmów znalazły się dramaty, horrory, filmu fantastyczne i erotyczne oraz kryminały. O główną nagrodę będzie zabiegać między innymi film „Deliverance” Siergieja Kuzniecowa, uznany na festiwalu „Okno na Europę” za najlepszy debiut. Nagrodzony na tegorocznym WFF nagrodą publiczności film Aleksandra Wieledinskiego „Geograf przepił globus” również powalczy o Grand Prix.

1350905.jpgkadr z filmu „Deliverance”

Jak co roku specjalne miejsce w programie zajmują przeglądy twórczości uznanych reżyserów. W tym roku do widzom zostaną zaprezentowane dzieła Aleksieja Bałabanowa, Aleksieja Germana i Piotra Todorowskiego. W ramach retrospekcji ich dorobków zobaczyć będzie można między innymi filmy takie jak „Morfina”, „Brat” czy „Riorita”.

W tym roku oprócz filmów rosyjskich i radzieckich, w programie znalazły się również produkcje z krajów byłego Związku Radzieckiego. W bloku „Kinoszok” zaprezentowane zostaną filmy między innymi z Gruzji, Uzbekistanu, Białorusi. Zobaczyć będzie też można ciekawe produkcje międzynarodowe, jak białorusko-estońsko-łotewski film „Samotna wyspa”.

„Żydowskie motywy” to nowa inicjatywa, która ma przybliżyć widzom temat żydowskich wątków w rosyjskiej rzeczywistości. Sekcja organizowana wraz z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym „Żydowskie motywy” zawiera 9 filmów, dokumenty i filmy fabularne. Są to produkcje nie tylko rosyjskie, ale i amerykańskie czy międzynarodowe. W ramach „Żydowskim motywów” wyświetlony będzie film „Prezent dla Stalina” produkcji kazachsko-rosyjsko-polsko-izraelskiej, dramat o czystkach lat czterdziestych.

Zobaczyć będzie można również filmy nagrodzone podczas poprzednich edycji. W ramach „The Best of Sputnik” zostanie zorganizowany maraton, podczas którego wyświetlone zostaną najlepsze filmy ostatnich lat, „Córka”, „Beduin” oraz „Będę przy Tobie”.

016.jpgkadr z filmu „Beduin”

Festiwal potrwa 10 dni. Filmy obejrzeć będzie można w trzech warszawskich kinach, Kinotece, Kulturze i Iluzjonie. Pozostałe wydarzenia będą odbywać się między innymi w restauracji Babooshka, Barze Studio, Cafe Kulturalna czy Południku Zero. Z festiwalem współpracują również między innymi Teatr Współczesny, Teatr Studio czy Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. W trakcie festiwalu wystawione będą sztuki współczesnych twórców z Rosji oraz dzieła rosyjskich klasyków, jak chociażby „Mistrz i Małgorzata, spektakl Teatru Rampa. Ponadto rosyjskie filmy będą prezentowane w specjalnym Wagonie Filmowym dołączanym do pociągów PKP Intercity na trasach w całej Polsce.

Do marca 2014 roku „Sputnik” odwiedzi 40 polskich miast.

 

sputnik2013.jpgSputnik nad Polską – Warszawa

7-17.11.2013

Kino Kultura, Kinoteka, Iluzjon

Bilety: 12-20 zł

www.sputnikfestiwal.pl