Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Na pierwszym miejscu: człowiek

Czy istnieją obozy odwykowe dla uzależnionych od Internetu? Co robią w pracy obrońcy praw człowieka Human Right Watch? Dlaczego inżynier z Salwadoru szuka ofiar wojen gangów? Jaką rolę odegrały kobiety w Solidarności? Oto pytania, na które odpowiedzi szukali twórcy filmów dokumentalnych. Efekty ich pracy będzie można obejrzeć na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS.


Po raz 14-sty rusza Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Warszawie poświęcony prawom człowieka. Rozpocznie się  5 grudnia i potrwa 10 dni. Widzowie będą mogli obejrzeć ponad 60 filmów dokumentalnych. Ponadto festiwalowi będzie towarzyszyć wiele imprez, wystaw, warsztatów i spotkań z autorami filmów.

 

children_404_3_300dpi.jpg

 

O nagrodę WATCH DOCS powalczy 13 dokumentów w tym jeden polski. Zaprezentowany zostanie m.in.: dokument „Inżynier” („Engineer”) opowiadający o jedynym salwadorskim kryminologu, który na przekór gangsterom nieugięcie szuka ciał ofiar toczących się od wielu lat wojen gangów i je identyfikuje. Bohaterami „Web Junkie” są chińscy nastolatkowie uzależnieni od Internetu i przebywający w obozach odwykowych. Film kongijskiego dokumentalisty „Egzamin dojrzałości” („National Diploma”) jest opowieścią o przygotowaniach kongijskich maturzystów do egzaminu w kraju opanowanym przez korupcję. „Powrót do Homs” („Return to Homs”) to dokument nagrodzony na Festiwalu Filmowym Sundance pokazujący wojnę w Syrii z pierwszej linii frontu. Masakrę więźniów politycznych w Iranie po 1979 roku przedstawia film „Ci, którzy powiedzieli nie” („Those Who Said No”) Nimy Sarvestaniego, laureata zeszłorocznej Nagrody WATCH DOCS. Na uwagę zasługuje najgłośniejszy węgierski dokument ostatnich lat nagrodzony m.in. na festiwalu One World – kronika procesu neonazistów węgierskich, oskarżonych o zamordowanie sześciu Romów, w tym kobiet i dziecka „Wyrok na Węgrzech” („Judgement in Hungary”). „Ukraina to nie burdel” („Ukraine is Not a Brothel”), czyli film o Femenie – najgłośniejszym ruchu feministycznym i ich prowokacyjnych akcjach. Polscy twórcy wrócą do wydarzeń z lat 80-tych w filmie „Solidarność według kobiet”, prezentując inicjatywy kilku zdeterminowanych i odważnych kobiet, bez których najprawdopodobniej nie byłoby Sierpnia 80.

 

Oprócz filmów konkursowych na widzów czekają cztery repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć – przegląd najciekawszych dokumentów sezonu opowiadających o wydarzeniach, postaciach i tematach znajdujących się w centrum uwagi obrońców praw człowieka m. in.: „Szlaki gringo” („Gringo Trias”) – spojrzenie na fenomen masowej turystyki i jego wpływ na lokalne społeczności; Dyskretny urok propagandy, gdzie zaprezentowane zostaną „Zakazane filmy” („Forbidden Fims”) Felixa Moellera – analiza kina nazistowskiego; Nowe filmy polskie – zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych m.in. dokument Małgorzaty Kozery „Był bunt” o polskich więzieniach. Po filmie odbędzie się spotkanie
z uczestnikami tamtych wydarzeń i debata o zmianach w polskim  więziennictwie. Ostatnią sekcją będzie Na krótko – sekcja filmów krótkometrażowych, m.in. najnowszy film Jean-Gabriela Périota „Jesteśmy stajemy się śmiercią” („We Are Become Death).

 

Oprócz filmów widzowie będą mogli obejrzeć zdjęcia Roba Hornstra i Arnolda van Bruggena, którzy od 2007 roku dokumentowali przygotowania do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi, na wystawie fotograficznej „The Sochi Project. An Atlas of War and Tourism in the Caucasus”. Wernisaż wystawy z udziałem autorów prezentowanych zdjęć odbędzie się 6 grudnia o godzinie 18:00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Niewątpliwą atrakcją festiwalu będzie wykład mistrzowski profesora Paula Scheffera, wybitnego holenderskiego filozofa, psychologa i dokumentalisty. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 8 grudnia, o godzinie 19:00, w kinie Antropos.

 

Kolejnym gościem specjalnych tegorocznej edycji WATCH DOCS będzie wybitny dokumentalista – Fernand Melgar. W 2011 roku wyreżyserował „Lot specjalny”, który otrzymał ponad 30 nagród na rozmaitych festiwalach filmowych, w tym Nagrodę WATCH DOCS 2011. Master class  Fernanda Melgara  odbędzie się we wtorek 9 grudnia w sali Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2, Warszawa) o godzinie 18:30. 

 

WATCH DOCS to wspólne przedsięwzięcie wiodącej polskiej organizacji obrony praw człowieka – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Społecznego Instytutu Filmowego oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.  Po zakończeniu festiwalu w Warszawie WATCH DOCS rusza w  Polskę – w 2015 roku jego objazdowa odsłona zawita do ponad 30 polskich miast.

                       

Festiwalowe projekcje będą odbywać się w kinie Muranów, w CSW Zamek Ujazdowski i kinie Antropos. 

Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące WATCH DOCS jest bezpłatny.

www.watchdocs.pl

www.facebook.com/WATCHDOCSFILMFESTIVAL