Gdy umiera bajka…

Naiwność to jeden z przywilejów dzieciństwa. Nieświadomość zła istniejącego w świecie sprawia, że dzieci są z reguły dużo bardziej szczęśliwe i beztroskie niż dorośli. Dziecko przestaje być dzieckiem kiedy przekonuje się, że są na świecie istoty znacznie straszniejsze niż wszystkie duchy i potwory, które zna z bajek. Istotami tymi są ludzie – często nawet ci z najbliższej rodziny

pa-negre-3.jpg

 

Akcja filmu „Czarny chleb” rozgrywa się w roku 1944. Europa płonie w ogniu II wojny światowej, a w Hiszpanii na dobre umacnia się już reżim generała Franco. Młody Andreu nie za bardzo zdaje sobie sprawę z tego wszystkiego. Dla 13-letniego (na oko) chłopca istnieje jedynie rodzinna wioska w Katalonii oraz otaczający ją las. Chłopak słyszał co prawda o odległej Francji, do której czasem wyjeżdża ten czy inny krewny, ale jest to raczej miejsce abstrakcyjne.

Pewnego razu Andreu przechadzając się po lesie znajduje wrak wozu, a obok niego swojego umierającego przyjaciela – Culeta oraz ciało jego ojca. Ostatnim tchnieniem Culet wypowiada imię ducha, który rzekomo grasuje w okolicy. Prawdopodobnie to on odpowiada za zepchnięcie wozu w przepaść. Zdarzenie to wprowadza diametralne zmiany w życiu Andreu. Wkrótce jego ojciec musi uciekać do Francji, a sam chłopak opuszcza dom i przeprowadza się do ciotki. Tam nawiązuje znajomość ze swoją nieco starszą kuzynką.

 

14.jpg

 

Dzieci zaczynają razem odkrywać świat dorosłych. Poznają nie tylko własną seksualność, ale także ogrom obłudy i zakłamania świata, w którym wzniosłe ideały ustępują przed siłą pieniądza. Ojciec, którego chłopak podziwia za niezłomną wierność ideałom, okazuje się zwykłym zbrodniarzem. Pryskają wszystkie dziecięce złudzenia, bajki okazują się zwykłą fikcją. A gdy w głowie Andreu umiera bajka, rodzi się koszmar. Chłopiec staje się tak samo zimnym i wyrachowanym cynikiem jak otaczający go dorośli. Wie już, że nie ma ani duchów, ani aniołów, a na świecie liczą sie tylko ci, którzy mają pieniądze. Dla nich są czekolady, ciasta i cukierki. Pozostali muszą zadowolić się czarnym chlebem.

 

czarny chleb„Czarny chleb”

Scenariusz i reżyseria: Agustin Villaronga

Produkcja: Francja, Hiszpania

Premiera światowa: 21 września 2010 

 

W polsce film pokazywany był podczas 12 Tygodnia Kina Hiszpańskiego (15 marca-1 kwietnia 2012)

 

 

"Into the Wild" Szymona Szcześniaka w Leica Gallery Warszawa
Leica Gallery Warszawa zaprasza na wystawę fotografii Szymona Szcześniaka pt....
Azja smakuje melancholią

Dwa główne pasma 5. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków prezentowały filmy...

FenoMEM

Zjarany Seba, Aleksander Kwaśniewski, Chuck Norris czy Donald Tusk. Do...

Jutro finał konkursu Przedsiębiorca Roku UW
Już jutro poznamy wyniki VII edycji konkursu Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu...