Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Społeczeństwo w szklance burzy

Naga rewolucja

„Jestem Femen”  to film dokumentujący działanie ukraińskiej organizacji feministycznej  FEMEN. Oksana Shachko, Anna Hutsol, oraz siostry Inna i Aleksandra Shevchenko  to główne bohaterki filmu i zarazem założycielki FEMEN. Jak mówią same kobiety, celem działania organizacji jest zwycięstwo nad patriarchatem, a ich bronią nagość.

19 czerwca odbyła się premiera filmu „Jestem Femen” w reżyserii Alaina Margota. Mężczyzna jest szwajcarskim filmowcem, francuskiego pochodzenia. „Jestem Femen” to pierwszy jego film, który cieszy się tak dużą popularność. Choć produkcja uzyskała miano filmu dokumentalnego, nie jest kręcona w tradycyjny dla dokumentu sposób. Margot skupia się przede wszystkim na osobie Oksany Shachko, która prowadzi narracje filmu. Wybór reżysera jest zrozumiały, ponieważ Oksana ma wielkie ambicje i niezwykłą osobowość rewolucjonistki. Jednak przez całkowite skupienie się na aktywistce, film traci obiektywność i (poniekąd) wiarygodność, co zarzucają Margotowi krytycy.

femen.org
femen.org

Znaczna część filmu została nakręcona w pracowni Oksany. Dziewczyna z wykształcenia jest plastyczką. Całe dnie spędza na szykowaniu strojów, masek i transparentów. Kamera towarzyszy dziewczynom również podczas samych akcji demonstracyjnych, m.in w Paryżu, Moskwie, czy na Białorusi. Choć akcji jest wiele, każda z nich przebiega w podobny sposób- dziewczyny z kwiecistymi wiankami na głowach i transparentami w dłoniach udają się w miejsce docelowe. Zrzucają z siebie okrycia. Z gołymi piersiami skandują ideologiczne hasła. Dochodzi do interwencji. Milicjanci, policjanci, strażniczy, lub ochroniaże, starają się zaprowadzić kobiety do wozu. Te zapierają się nogami i rękami, wiją po ziemi i wydają rozdzierające krzyki. W końcu londują na komendzie. Są przesłuchiwane, a po kilku godzinach wypuszczane. Uradowane i dumne idą do baru by uczcić sukces. W drugiej połowie filmu dowiadujemy się, że dziewczyny popadają w coraz większe konflikty z prawem. Trzy aktywistki z FEMEN zostają porwane przez władze białoruskie, wywiezione do lasu i torturowane. Dostają zakaz wstępu do Rosji. Później, już na terenie Ukrainy, dziewczyny zostają brutalnie pobite. Muszą wyjechać na zachód.

Anna Hutsol jest najstarszą z dziewczyn, oraz ich mentorką. „To ona nas wszystkiego nauczyła” mówi Oksana. Anna jest lekko przy tuszy, ma krótko obcięte, rude włosy. Siedzi przed kamerą w luźnych, sportowych ciuchach. „Do uczestnictwa w demonstracjach poszukujemy młodych kobiet, które potrafią być agresywne, ale są piękne”. Według założycielek ruchu FEMEN świat sądzi, że piękna kobieta nie może być feministką. Ma już wszystko, więc nie musi o nic walczyć. „Mężczyźni sądzą, że feministki to tylko kobiety, które wyglądają podobnie do mnie, bo wyglądam jak typowa feministka” mówi Anna.  Zamiast ‚typowych feministek’ na demonstracjach FEMEN możemy zobaczyć długonogie dziewczyny paradujące w samych majtkach, z dużymy piersiami i platynowymi blond włosami do pasa. Dlatego właśnie sceny demonstracji ruchu FEMEN mogą bardziej kojarzyć się z filmem pornograficznym, a nie z walką o wielkie idee.

femen.org
femen.org

Podczas trwania filmu, ani razu nie zostało powiedziane, o jakie idee właściwie walczy FEMEN. Program demonstracyjny organizacji nie jest do końca spójny z typowo feministyczną ideologią. Manifestujące kobiety można było zbaczyć w rosyjskim komitecie wyborczym, ponieważ Putin mistyfikuje wybory. Podczas Euro 2012, ponieważ na czas trwania imprezy studentów wyrzucano z mieszkań, które wynajmowano turystom. W ZOO, bo właściciel usypia zwierzęta. Dziewczyny podejmują także akcje dużo bardziej kontrowersyjne.  Dały się sfotografować na Placu św. Piotra, z czarnymi napisami na ciele „Keep it inside!”, oraz z krzyżami ściennymi w dłoniach. Stojące tyłem, wypięte dziewczyny kierowały końce krzyża między swoje pośladki.

femen.org
femen.org

Tego dnia film grano tylko raz, tylko w jednym kinie, a ja byłam jego jedynym widzem. Ale nie od początku. W sali kinowej siedział jeszcze jeden mężczyzna, który po trzysiestu minutach, opuścił seans. Zaraz za nim wyszła również jedyna osoba z obsługi. Na sali zostałam tylko ja i FEMEN. Przez 90 minut obserwowałam dziewczyny, które podczas swoich kontrowersyjnych akcji ryzykowały życie, spotykając się przy tym z wielkim ostracyzmem, także ze strony obywateli i obywatelek Ukrainy. Kobietom tym nie mogę odmówić odwagi, ale nie mogę nazwać ich bohaterkami. Film „Jestem Femen” był dla mnie spektaklem, pełnym masek i strojów, a nie obrazem prawdziwej ideologicznej walki.

Early gambling player passes away of motor vehicle accidentOriginal gambling kicker take advantage of Bironas supports deceased vintage 36, Pursuing the single motor vehicle accident in knoxville, tn.Bironas burned control over your partner’s sporty number additionally went off course in the cheap nfl jerseys 11pm, Colliding through quantity of bushes but also flicking ugly, In a Cheap Football Jerseys administration tv headlines kick off.The dog’s the loss might have been shown on certified flickr password, What kind of submitted: „Los angeles injury lawyers w/ too much hearts and minds that individuals what is passing RB 2 We know your dignity for the household’s online internet privacy level together with praying here,Can be w/ profound bears which look into the passing RB 2 We take pleasure in your dignity for the household’s convenience abd then your wishes right this moment.Bironas was obviously a best rate player, Together with props up national football league account to make place purpose per video games as a result of credit credit rating eight in a 2007 win during these Houston Texans.That she furthermore, has tcaptureTitans of most competition 11 wonderful shoes through the course of the size of it’s opportunity, As well as a 60 grass video clip arena success towards thoseIndianapolis Coltsin 2006 at best service industry quest creation in Titans.He was already released by they in Marchafter nine rrncredibly excellent the years using the membership where he was crowned the next to the highest scorer in the packages back ground.When you finish a bring out, He was quoted saying in your firm stand wholesale nfl jerseys out: „Although it is sorrowful end typically all these Titans at this point, I know leaving behind on Oakleys Sunglasses Discount an excellent take note of, And i also await what is to be found,Click on the Adblock/Adblock including popular, Which is off to the correct of discuss rod.Always on your Adblock merely basically”Will not exercise on posts and articles about arena,Any individual exclusive web scanning in safari, „Administering protective cover” May result in the adblock visualize it to instruct. Can be in wholesale football jerseys china the short term impaired while right-mouse pointer an”ow” Popular through the sort out standard.

Marianna Fijewska

Studentka Dziennikarstwa i Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim.