Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURATeatr

Mozartowi na ratunek

Czarne chmury zbierają się nad Warszawską Operą Kameralną. Funkcjonowanie samej opery jak i organizowanego przez nią roku Mozarta już niedługo może przejść do historii

 

712px-Warszawska_Opera_Kameralna_02Siedziba Warszawskiej Opery Kameralnej /fot. WikipediaWarszawska Opera Kameralna działa nieprzerwanie od roku 1961 i przez wszystkie te lata w swoim dorobku twórczym zebrała niemal wszystkie dzieła tak znanych twórców jak Rossini czy Mozart. Poza znanymi twórcami WOK w swoim repertuarze posiada również np. opery barokowe czy utwory wywodzące się ze średniowiecza. Wkład opery i jej muzyków w propagowanie i upowszechnianie kultury wyższej w Polsce jest nieoceniony. Fakt ten może jednak nie uratować jej przed zamknięciem.

 

Wszystko to za sprawą Urzędu Marszałka Województwa Mazowieckiego, który o jedną czwartą obniżył dotacje na utrzymanie opery. Bez tych pieniędzy WOK nie będzie w stanie organizować prestiżowego i reklamującego Polskę roku Mozarta czy nowych premier i koncertów.

 

Aby ratować operę przed upadkiem jej dyrekcja na stronie internetowej umieściła petycję do marszałka województwa, którą wszystkie osoby zainteresowane wsparciem opery mogą wypełnić. Obecnie już 3 tysiące ludzi poparły obronę Opery Kameralnej i jej muzycznego dorobku. Może warto poświęcić chociaż chwilę, aby ochronić i tak za mało dofinansowaną w Polsce kulturę.

 

Adres internetowy WOK:

www.operakameralna.pl

 

Adres petycji w sprawie ratowania opery:

http://www.petycje.pl/petycja/8554/sos_dla_warszawskiej_opery_kameralnej.html