Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Filmowa duma Afryki

Już po raz szósty Warszawa może dotknąć Afryki na sali kinowej. W ramach festiwalu „AfryKamera” widzowie odkrywają Czarny Kontynent z zupełnie innej strony. Osiągnięcia i sukcesy Afryki, jej energia i różnorodna kultura są tematem przewodnim całej imprezy.

logo_afrykamera.png26 maja w warszawskiej Kinotece ruszył jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal filmowy, który zajmuje się promowaniem oraz upowszechnianiem kina afrykańskiego. Tegoroczna „AfryKamera” odbywa się pod hasłem „Duma Afryki”. Organizatorzy uznali, że przy nadmiarze obrazów cierpienia i nieszczęścia, należy zaprezentować widzom filmy pokazujące ważne postaci i wydarzenia z historii Afryki oraz jej pozytywne oblicze. Tym samym festiwal kładzie większy nacisk na aspekt historyczny, który pozwoli pokazać dumę i siłę Afrykańczyków.

W ramach festiwalu zostaną zaprezentowane filmy fabularne, krótkometrażowe i dokumenty. W programie znalazły się zarówno produkcje afrykańskiego mainstreamu, jak i te niskobudżetowe. Wyświetlone zostaną filmy między innymi z Ghany, Maroka, Kenii i Zimbabwe. Nie zabraknie również wysokobudżetowych produkcji z nigeryjskiego zagłębia filmowego – Nollywood. Widzowie będą mogli obejrzeć nigeryjski horror „Figurka” nagrodzony „Afrykańskimi Oscarami”, opowiadający o nieszczęśliwych ludziach znajdujących figurkę bogini szczęścia – Araromire. Wśród dokumentów znalazł się film o reżyserach z Burkina Faso, którym towarzyszymy w realizacji swoich pomysłów, mimo wciąż narastających i piętrzących się problemów. Zobaczyć również będzie można muzyczny film kostiumowy „Inale”, czy też thriller polityczny utrzymany w stylistyce neo-noir „Miasteczko zwane Descent”.

Oprócz pokazów filmów festiwalowi towarzyszyć będą imprezy w Cafe Baobab i Nowym Wspaniałym Świecie.

 

Kinoteka

Bilety: 18 zł (norm.), 15 zł (ulg.)

Na imprezy towarzyszące wstęp jest wolny.

 

Szczegółowy program i informacje o festiwalu: www.afrykamera.pl