Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Warszawskie kino pod chmurką

W upalne wakacyjne miesiące mieszkańcy Warszawy będą mogli nieodpłatnie cieszyć się pokazami filmowymi w plenerze. Po raz kolejny rusza projekt Filmowa stolica lata, w tym roku większy, ciekawszy i obejmujący już wszystkie dzielnice

Pokazy wakacyjnego kina plenerowego w ramach Filmowej stolicy lata odbywają się  od kilku lat w większych warszawskich parkach. Stałe miejsca na mapie miasta to m.in. park Skaryszewski, Pola Mokotowskie, park Bródnowski czy Kępa Potocka na Żoliborzu. W tym roku dochodzą miejsca nowe, takie jak ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej czy Muzeum Historii Żydów Polskich. Filmy będzie też można po raz pierwszy oglądać w Ogrodzie Saskim oraz w dzielnicy Ursus (Park Czechowicki), a pokazy wracają na plażę Wilanów oraz do Parku Praskiego. W Wawrze zostanie zorganizowane jedyne w swoim rodzaju kino samochodowe. W sumie w projekcie bierze udział 18 miejsc w różnych miejscach Warszawy, we wszystkich dzielnicach.

812c8a2c5d3a7892f8203615bdac61bb,640,0,0,0.jpgŹródło: fanpage Filmowej stolicy lata

Pokazy będą się odbywać w lipcu i sierpniu, w danym miejscu raz w tygodniu. Ułożone są one w cykle tematyczne. I tak we wtorki na Polach Mokotowskich będzie można uczestniczyć w cyklu „Czeskie komedie”, w którym nie zabraknie dzieł Petra Zelenki czy Davida Ondricka, w środy zaś w Parku Skaryszewskim będą odbywać się pokazy kolejnych filmów o przygodach Jamesa Bonda (poczynając od „Dr No” z 1962 r.). W czwarki na podjeździe Urzędu Dzielnicy Wawer szczęśliwcy, którzy znajdą miejsce parkingowe, będą mogli obejrzeć wielkie hity Hollywood – na czele z „Incepcją” i „Avatarem”. W piątki ofertę edukacyjną przygotowało Centrum Nauki Kopernik, w weekendy zaś będzie można zobaczyć pokazy z cyklu „Polskie przedwojenne komedie” na Kępie Potockiej czy „Kino akcji” na plaży Wilanów (tu. m.in. „Terminator” i trzy części „Zabójczej broni”).

A to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na mieszkańców Warszawy. Bogata oferta tematyczna sprawi, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – w sumie odbędzie się ponad 140 pokazów. W wielu miejscach będzie można wypożyczyć leżak czy zaopatrzyć się w jedzenie i picie, a także środek przeciwko owadom. Wszystkie pokazy są rzecz jasna darmowe.

Więcej informacji wraz z rozkładem pokazów na www.filmowastolica.pl