AfryKamera: Arabskie kobiety
Kobieta ze świata arabskiego kojarzy się przeciętnemu Europejczykowi z burką lub zniewoleniem przez mężczyznę i religię. Sobotni wieczór w ramach AfryKamery pokazał zupełnie inny obraz Arabki, jako kobiety silnej, bezkompromisowej i pewnej swego.
„Algierska podróż”
„Algierska podróż” to film nagrodzony licznymi nagrodami, między innymi na festiwalach w Kartaginie i Namur. Historia dzieje się w latach sześćdziesiątych w świeżo niepodległej Algierii. Wdowie o imieniu Chouada wraz szóstką dzieci próbuje się odebrać dom centrum miasta, który otrzymała od opuszczającego kraj Francuza. Kobieta stanowczo sprzeciwia się decyzji władz i postanawia udać się do stolicy, by porozmawiać z prezydentem.
To jeden z niewielu filmów z tego regionu świata, gdzie centrum wszystkich wydarzeń jest kobieta. Chouada nie boi się wykrzyczeć swojego zdania, jasno przedstawia swoje postulaty i żale. Jest uparta i nie idzie na żadne ustępstwa. Jest niezwykle dumna. Nie przeszkadza jej to przestrzegać zasad religijnych. Wychodząc z domu zawsze zasłania twarz, nie otwiera drzwi obcemu, gdy mężczyzny nie ma w domu. Chouada jest niezwykle samodzielną kobietą, sama o sobie mówi „kobieta nowoczesna”.
„Pegaz”
Marokański film „Pegaz” to thriller psychologiczny o ciężarnej Rihanie, która trafia do szpitala psychiatrycznego. Zajmuje się nią Zineb – silna i dumna lekarka. Rihana wychowała się w wiosce, gdzie utrzymuje się silny kult koni. Wychowywana w kłamstwie i obłudzie dziewczyna traci poczucie, co jest rzeczywistością, a co wyobrażeniem. W tym filmie kobieta jest ofiarą. Rihana, ale i Zineb, są skrzywdzone i zniszczone przez mężczyzn. Ale pośród tego całego okrucieństwa i nieszczęścia widz skupia się właśnie na kobiecie, która różnymi sposobami dociera do prawdy, walczy o swoje prawa. Zineb pragnie sprawiedliwości i to ona jest górą nad mężczyznami. Nie poddaje się łatwo.
Warto zobaczyć świat oczami arabskiej kobiety. Okazuje się, że jej życie nie składa się wyłącznie z samych zakazów i restrykcyjnych zasad. To rzeczywistość bliska naszej, pod względem problemów, trosk, niepewności i rozterek. Kobieta jest silna, niezależnie od szerokości geograficznej. Chouada i Zineb mogą być przykładem dla feministek, że można iść własną drogą i osiągać zamierzone cele, bez burzenia porządku, odcinania się od religii i negowania wszystkich tradycyjnych wartości.
Trailer filmu „Pegaz”: http://www.youtube.com/watch?v=CuoMCn7z3Rw
„Algierska podróż”
reż. Abdelkrim Bahloul
Algieria 2009
01.06 (środa), godz. 15.00 – Kinoteka
„Pegaz”
reż. Mohamed Mouftakir
Maroko 2010