Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

AfryKamera: Arabskie kobiety

Kobieta ze świata arabskiego kojarzy się przeciętnemu Europejczykowi z burką lub zniewoleniem przez mężczyznę i religię. Sobotni wieczór w ramach AfryKamery pokazał zupełnie inny obraz Arabki, jako kobiety silnej, bezkompromisowej i pewnej swego.

 

Algierska podróż”

Algierska podróż” to film nagrodzony licznymi nagrodami, między innymi na festiwalach w Kartaginie i Namur. Historia dzieje się w latach sześćdziesiątych w świeżo niepodległej Algierii. Wdowie o imieniu Chouada wraz szóstką dzieci próbuje się odebrać dom centrum miasta, który otrzymała od opuszczającego kraj Francuza. Kobieta stanowczo sprzeciwia się decyzji władz i postanawia udać się do stolicy, by porozmawiać z prezydentem.

 

doc_3957_0.jpgscena z filmu „Algierska podróż”

 

To jeden z niewielu filmów z tego regionu świata, gdzie centrum wszystkich wydarzeń jest kobieta. Chouada nie boi się wykrzyczeć swojego zdania, jasno przedstawia swoje postulaty i żale. Jest uparta i nie idzie na żadne ustępstwa. Jest niezwykle dumna. Nie przeszkadza jej to przestrzegać zasad religijnych. Wychodząc z domu zawsze zasłania twarz, nie otwiera drzwi obcemu, gdy mężczyzny nie ma w domu. Chouada jest niezwykle samodzielną kobietą, sama o sobie mówi „kobieta nowoczesna”.

 

Pegaz”

Marokański film „Pegaz” to thriller psychologiczny o ciężarnej Rihanie, która trafia do szpitala psychiatrycznego. Zajmuje się nią Zineb – silna i dumna lekarka. Rihana wychowała się w wiosce, gdzie utrzymuje się silny kult koni. Wychowywana w kłamstwie i obłudzie dziewczyna traci poczucie, co jest rzeczywistością, a co wyobrażeniem. W tym filmie kobieta jest ofiarą. Rihana, ale i Zineb, są skrzywdzone i zniszczone przez mężczyzn. Ale pośród tego całego okrucieństwa i nieszczęścia widz skupia się właśnie na kobiecie, która różnymi sposobami dociera do prawdy, walczy o swoje prawa. Zineb pragnie sprawiedliwości i to ona jest górą nad mężczyznami. Nie poddaje się łatwo.

 

pegaz.jpgMajdouline Drissi jako Rihana w filmie „Pegaz”

Warto zobaczyć świat oczami arabskiej kobiety. Okazuje się, że jej życie nie składa się wyłącznie z samych zakazów i restrykcyjnych zasad. To rzeczywistość bliska naszej, pod względem problemów, trosk, niepewności i rozterek. Kobieta jest silna, niezależnie od szerokości geograficznej. Chouada i Zineb mogą być przykładem dla feministek, że można iść własną drogą i osiągać zamierzone cele, bez burzenia porządku, odcinania się od religii i negowania wszystkich tradycyjnych wartości.

 

Trailer filmu „Pegaz”: http://www.youtube.com/watch?v=CuoMCn7z3Rw

 

Algierska podróż”

reż. Abdelkrim Bahloul

Algieria 2009

01.06 (środa), godz. 15.00 – Kinoteka

 

Pegaz”

reż. Mohamed Mouftakir

Maroko 2010