Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

AfryKamera: Nie taki znowu koniec

Ostatni tydzień maja upłynął pod znakiem Afryki. W czwartek dobiegł końca festiwal AfryKamera, ale to nie koniec atrakcji i możliwości poznawania kultury Afryki. Chętni do końca tygodnia będą mogli odwiedzić kina innych polskich miast i obejrzeć afrykańskie produkcje. Dla tych nieopuszczających Warszawy pozostaje internet, w którym dostępna jest część filmów.

 

Plakat_Festiwalu_Afrykaskiego_w_Krakowie_2011Plakat Festiwalu Afrykaskiego w KrakowieDo niedzieli w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku będzie trwać festiwal AfryKamera. Dla niezdecydowanych, by wyjechać z Warszawy, cenna będzie informacja, że ceny biletów są niższe niż w stolicy. Student zamiast zapłacić 15 zł, wyda 12 (Kraków) lub 10 zł (Gdańsk, Wrocław). W Krakowie AfryKamera jest jednyą z atrakcji odbywających się w ramach Krakowskiego Festiwalu Afrykańskiego. Oprócz pokazów filmów będzie można uczestniczyć w warsztatach kulinarnych lub nauczyć się języka Kiswahili. Dodatkowo odbędzie się gra miejska „Afrykańskimi tropami po Krakowie” oraz impreza Afrodisiac.

 

Tegoroczna edycja festiwalu ma swoją odsłonę również w internecie. Na portalu www.iplex.pl można za darmo obejrzeć niektóre z festiwalowych pozycji. Ponadto krótkometrażowe produkcje projektu Maisha Film Lab można oglądać na ich stronie internetowej http://www.maishafilmlab.org/films/.

 

Warszawa polubiła Afrykę, jak podsumowali organizatorzy tegorocznej AfryKamery. Wielkim hitem okazał się film „Serfując w Soweto”, który został bardzo pozytywnie odebrany przez widzów. Jest to południowoafrykańska opowieść o młodych chłopcach „surferach”, jeżdżących na szczytach pociągów. To historia poszukiwania źródła frustracji zapomnianego pokolenia mieszkańców Soweto. Film można również zobaczyć na platformie www.iplex.pl.

 

surfinsoweto.jpgKadr z filmu „Surfując w Soweto”

 

 

Filmy dostępne na iplex.pl:

Inalé, reż. Jeta Amata, Nigeria 2010

Kłopotliwa miłość, reż. Zanele Muholi, Peter Goldsmid, RPA 2010

Marzenie Elibidi, reż. Kamau Wa N’dungu, Nick Reding, Kenia 2010

Miasteczko zwane Descent, reż. Jahmil X.T. Qubeka, RPA 2010

Surfując w Soweto, reż. Sara Blecher, RPA 2010

Sweetheart, reż. Michael Matthews, RPA 2011