Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

AfryKamera: Gitara zamiast broni

W RPA nie robi się sztuki dla sztuki. Ma ona wpływać na ludzi, kreować relacje i postęp. Apartheid upadł, zaszły zmiany w strukturach, nadszedł czas na rewolucję społeczną. Bez przelewu krwi, ale z uśmiechem na twarzy i gitarą w ręku

 

„Twórcy” to dokument o artystach tworzących w RPA muzykę, taniec i sztuki uliczne. Po afrykańskiej historii sztuki widza oprowadza kilku twórców. Pokazują swoje historie, marzenia i porażki. Na samym początku wydaje się, że film będzie słodką bajką o tym, jak marzenia się spełniają, nawet w Afryce, nawet w slumsach. Ale kiedy bohaterowie, mimo ewidentnego talentu i chęci trafiają na mur uprzedzeń, bezlitosnych praw rynku i przemocy, to opowieść staje się gorzką, ale i kolorową historią walki o siebie, o swoje cele, nawet jeśli po drodze trzeba zatrzymać się, a nie raz i cofnąć. Jednym z bohaterów jest Ongx Mona, gra afrobluesa. Z przyjacielem, jako Warongx, tworzy muzykę, gdzie tylko się da. W jednej scenie porywają pociąg do wspólnego śpiewania i zabawy, w efekcie czego sami przegapiają swoją stację. Ongx Mona wygrał kontrakt płytowy i samochód. Wziął udział w konkursie gospel. Nie gra muzyki religijnej, ale była to jedyna szansa. Zagrał tam swoje piosenki. Oczarował publiczność i zgarnął główną nagrodę. Od tamtego czasu nic się jednak nie zmieniło. Płyty nie ma, samochodu też nie ma.

creators_warongs_2.jpgWarongx

Warongx da koncert na tegorocznej AfryKamerze.

 

W „Twórcach” dużo mówi się o apartheidzie. O tym, co i jak bardzo się w RPA zmieniło. Artyści są zadowoleni, że nastała zmiana, ale wiedzą, że to nie koniec. Twórcy będą teraz zmieniać mentalność sąsiadów, poprawiać im humor oraz spokojnie pokazywać alternatywę. Nikt już nie chce się bać. Sztuka ma wyraźny cel – ma zmieniać rzeczywistość. W RPA sztuka nie istnieje dla samej siebie, funkcjonuje dla ludzi. Nastał czas twórców, którzy chcą oddać broń w zamian za instrumenty.

 

Na zakończenie AfryKamery, w czwartek 26.04 w Kinotece, odbędzie się koncert prawdziwie afrykańskiej muzyki. Zagra Warongx. Wstęp wolny.

 

miniaturka.jpg„Twórcy”

tytuł oryginalny: „The Creators”

reżyseria: Jacques de Villiers, Laura Gamse

produkcja: RPA

rok produkcji: 2011

 

Film pokazywany w ramach AfryKamery, w bloku Rytmy Afryki.