Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Fotografia

„Zawód: fotoreporter" – fotograficzny cykl spotkań w DSH

W sobotę rusza nowy cykl spotkań w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Tym razem o swoim zawodzie opowiedzą znani fotografowie i fotoreporterzy, w tym m.in. laureaci nagród World Press Photo – Tomasz Lazar i Filip Ćwik. Spotkania towarzyszą wystawie Chodząc po ziemi. 50 lat fotografii prasowej Aleksandra Jałosińskiego.


Aleksander Jałosiński, ur. w 1931 roku, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, rozpoczynał swoją przygodę z fotografią prasową między innymi w „Ekspresie Wieczornym” i „Rzeczpospolitej”. Za fotograficzne wzory podaje Eugene’a W. Smith’a czy Henri’ego Cartier-Bressona. Na zdjęciach ukazuje własną intepretację faktów, co nadaje im niepowtarzalny, realistyczny klimat. Z okazji 50-ciu lat pracy Jałosińskiego, DSH zorganizowało wystawę Chodząc po ziemi. 50 lat fotografii prasowej Aleksandra Jałosińskiego, oraz specjalny cykl spotkań z udziałem specjalnych gości, którzy opowiedzą o ekscytującym fachu fotoreportera.

 

Pierwsze spotkanie 25 lutego rozpocznie o godzinie 15.00 pokaz filmu dokumentalnego „Kalendarz polski. Co jest w tym obiektywie” (2005 r., reż. K. Miklaszewski), przedstawiającym Polskę w obiektywach m.in. Chrisa Niedenthala czy Tadeusza Rolke. Na godz 17.00 zaplanowano dyskusję na temat Zawód: reporter, podczas której w DSH zagoszczą między innymi: Cezary Sokołowski – członek agencji Associated Press i zdobywca prestiżowej nagrody Pullitzera z 1992 r. za zdjęcie puczu w Rosji, Filip Ćwik – Napo Images, laureat World Press Photo 2011 i Tomasz Lazar – zdobywca 2. miejsca w kategorii Ludzie i Media w tegorocznej edycji World Press Photo za zdjęcie z wydarzeń dotyczących Occupy Wall Street oraz Kuba Kamiński („Rzeczpospolita”). Spotkanie poprowadzi Kinga Kenig z „Gazety Wyborczej”.

 

26 lutego (niedziela) zaplanowano spotkanie na temat fotografii potretowej z udziałem Andrzeja Świetlika (Łódź Kaliska), Adama Kozaka („Gazeta Wyborcza”) i Jacka Poremby. 

 

17_jaal_150408_078.jpgWarszawa 07.1964 r. Transport pomnika Nike. Fot. Aleksander Jałosiński/FORUM

 

 

Kolejne spotkania planowane są na 3 marca (Świat niepoznany, m.in. Tomasz Tomaszewski), 20 marca (Rządzący i rządzeni), 17 kwietnia (Z aparatem na scenie), a 8 maja specjalne spotkanie z udziałem samego Aleksandra Jałosińskiego!

 

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa

 

Odnośnik do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/315961498452167/

 

 

 

 

Chodząc po ziemi. 50 lat fotografii prasowej Aleksandra Jałosińskiego