Odkopią Kantora – wyjątkowy happening na Foksal

Ponad 40 lat temu Tadeusz Kantor wykonał 40 obrazów „Parasol – Emballage” – prawdziwych parasoli przymocowanych do blejtramu i pomalowanych na biało – które sprzedał kolekcjonerom. Na podstawie umowy kolekcjonerzy mógli z dziełem robić, co chcieli. Grupa artystyczna „Zuzanna i Spółka” zorganizowała happening, podczas którego przeniosła jeden z nich w pochodzie pierwszomajowym przed trybuną Władysława Gomułki, a następnie zakopała go w ogrodzie Pałacu Zamoyskich.

Organizowany w ramach „Festiwalu Sztuki na Foksal” happening „Multipart Ciąg Dalszy” to kontynuacja tamtego wydarzenia. Uczestnicy przejdą w uroczystym pochodzie, niosąc parasole, flagi i portrety notabli, a grupa archeologów dokona wykopania obrazu, który przez ponad czterdzieści lat spoczywał pod ziemią. Podczas happeningu będzie można również wysłuchać ragi wedyjskiej (pieśni wywołującej deszcz) oraz „Hejnału z wieży Mariackiej” na klawisze i buty, zapoznać się z filmem „Multipart”, który stanowi dokumentację działań grupy „Zuzanna i Spółka”, a także uczestniczyć w odnowieniu świeckiej przysięgi małżeńskiej przed obliczem obrazu. Zwieńczeniem akcji będzie przeniesienie dzieła Tadeusza Kantora do galerii Fundacji „Atelier”, gdzie będzie eksponowany w ramach „Nocy Muzeów”.

Happening rozpocznie się w sobotę, 19 maja o godzinie 11 przed Kamienicą Artystyczną Foksal 11 w Warszawie. Goście proszeni są o przyniesienie parasoli oraz flag, portretów, strojów i innych elementów dla uświetnienia pochodu.

MultipartKadr z filmu „Multipart” – K. Kubicki, M. Młodecki, RKF „Stodoła” (1971)

Program happeningu

• Foksal 11, ogród Pałacu Zamoyskich
    11:00 Zbiórka przed Kamienicą Artystyczną Foksal 11
    11:15 Przemarsz z parasolami do pałacu Zamoyskich
    11:30 – Początek, słowo wstępne na tle ragi wedyjskiej wywołującej deszcz
    Prezentacja archeologów i konserwatorów przebranych w białe fartuchy i specjalne rękawice
  • Podziemia
    11:45 – Historyczny film „Parasol”
    12:00 – Prawykonanie „Hejnału z Wieży Mariackiej” na klawisze i buty – „Sawicki z kolegą”
    12:15 – Przemowy, wystąpienia, filmy, wspomnienia, wywiady z właścicielami obrazu, pokaz tańców, mody itp. Udział biorą: arch. prof. Krzysztof Chwalibóg (SARP), arch. prof. Jeremi Królikowski (SARP), Lech Stangret (Galeria Foksal), Jacek Kleyf (Salon Niezależnych) – via Skype, przygrywa formacja Alteretno
    13:00 – Pierwsze odsłonięcie obrazu
    14:00 – Oczyszczanie góry obrazu za pomocą pędzelków
    14:20 – Podcięcie postumentu ziemnego pod obrazem
  • Podziemia
    Dalsze występy i przemówienia symultanicznie z pracami w namiocie
  • Namiot
    15:00 – Odnowienie świeckiej przysięgi małżeńskiej niedawnych nowożeńców w obliczu obrazu
    15:10 – Uformowanie pochodu-orszaku i uroczyste przeniesienie obrazu do Fundacji Atelier
  • Eksponowanie obrazu w ramach „Nocy Muzeów”
  • Wieczorem pokaz slajdów z wydarzeń dnia i starego filmu „Multipart”

Organizatorem wydarzenia jest „Fundacja Atelier„, a gościnnych progów użyczy na jego potrzeby klub i restauracja „Endorfina„. Patronat medialny sprawują Polska Agencja Prasowa oraz pismo PDF.