Największa wystawa fotograficzna na świecie

Na ulicach polskich miast można było obejrzeć niezwykłą wystawę fotograficzną „Jeden dzień z życia Ziemi” („A Day in the World”). W Warszawie zdjęcia można było oglądać na skrzyżowaniu Świętokrzyskiej z Marszałkowską, zadzierając głowę do góry ponad budynek McDonald’s.

W maju tego roku organizacja Aday.org zaprosiła ludzi na całym świecie do udziału w akcji „Jeden dzień z życia Ziemi”. Poprosiła o sfotografowanie ich codziennego życia i przesłanie zdjęć na internetową stronę organizacji. Rezultat okazał się niesamowity – zebrano ponad 100 tysięcy fotografii z różnych stron świata. 8 października, na 85-ciu tysiącach cyfrowych ekranów na wszystkich kontynentach pokazano 45 najlepszych według organizatorów prac. Wystawa miała swój początek w Sydney, okrążyła kulę ziemską goszcząc w ponad 20-stu krajach i zakończyła się w USA. Pomysłodawcą przedsięwzięcia była szwedzka fundacja non-profit Expressions of Humankind, której celem jest inspirowanie do artystycznej refleksji. Akcję wsparło wiele znanych osobistości, m.in. Jan Eliasson, zastępca sekretarza generalnego ONZ.

Lei Shi, Work - My job.jpgAutor: Lei Shi Lei Shi, Work – My Job, 11:30, Beijing, China, Mobile „Mieliśmy właśnie spotkanie w biurze klienta, kiedy zauważyłam, że istnieje jeszcze zupełnie inny typ pracy i życia. Ta refleksja poruszyła moje serce i chciałbym się nią podzielić z ludźmi na całym świecie. Niespełna parę dni temu, jeden z robotników spadł z wysokości w trakcie swojej pracy.

Wystawa miała być niezwykłym dowodem tego, co jest naprawdę w życiu ważne, niezależnie od kultury, wiary czy szerokości geograficznej, w jakiej żyjemy. Chciała skłonić do refleksji nad życiem innych ludzi, dla których codzienność może mieć zupełnie inny wymiar niż dla nas.

Całą kolekcję, ponad 100 tys. zdjęć z 165 krajów, można przeglądać na stronie www.aday.org.